Pazar Tezgahı Nasıl Açılır? Pazarcı Olmak

Pazar Tezgahı Nasıl Açılır
0

Pazar Tezgahı Nasıl Açılır diyorsanız doğru yerdesiniz. Gittikçe daha çok insan internette nerdeyse her şeyi satın alsa bile, eski güzel en temel alışveriş zevkini takdir edecek kadar bilgiye sahipler. Bölgesel pazarlarda taze meyve ve sebzelerden çiçeklere ve diğer bitkilere, tekstil ve deri eşyalara kadar kalbinizin arzu ettiği her şeyi bulabilirsiniz. Her rengin renkli tezgah karışımı, pazar meydanının daima görülecek (ve satın alınacak) bir yer olmasını sağlamaktadır. Ama burada mallarını sunan ve bununla para kazan ve temel insanlar gerçekte kim? Kendi pazar tezgahınızı kendiniz kurmayı hiç düşündüyseniz , o zaman bu yazıyı kesinlikle okumalısınız. Size kıymetli bilgiler sağlar.

Pazar Tezgahı Nasıl Açılır?

Piyasalarda düzenli ilaçlanma faaliyette bulunan, mallarını burada satan ve dolayısı ile gelir elde eden herkes her halükarda ticaret yapmak zorundadır. Bunun en temel işiniz mi yoksa ikincil bir ticaret mi olduğu size bağlıdır ve büyük ölçüde bir tüccar olarak faaliyetinize ne kadar zaman ayırdığınıza bağlıdır.

Bir pazar tezgahında serbest meslek sahibi iseniz, özel bir iş biçimi kaydetmeniz gerektiğini bilmek de önemlidir. Sabit bir satış noktanız olmadığı ve genelde pazardan pazara dolaştığınız için buna seyahat ticareti denir. Bu sebeple, işletme kaydınızın bir parçası olarak, bir seyahat kartviziti için de müracaatta bulunmanız gerekir. Bu, bir tür izin olarak anlaşılabilir ve düzenleyici ofisin pazarınızdaki tüm stant operatörlerinin ürünlerini yasal olarak satıp satmadığını kontrol etmesi durumunda daima elinizin altında olmalıdır.

Seyahat kartviziti başvurusu için alışılmış işletme kaydından biraz daha fazla zaman ayırmanız gerektiğini belirtmek de önemlidir. Belgeye bugün başvurmanız ve yarın ertesi gün posta kutunuzda bulmanız bir rüyadır.

Daima oturma iznini düşünün!

Kendi marketiniz var ise elbette ki arzu ettiğiniz yerde kullanmanıza izin verilmiyor. “İş yeriniz” temelde haftalık, kimi zaman de senelik ve Noel pazarlarıdır. Her durumda, kesinlikle oturma iznini düşünmelisiniz.

Bu adından da anlaşılacağı gibi XY konumunda standınızı kurma iznidir. Bir şehir yetkilisi ya da pazarın organizatörü tarafından verilir. Daimi izin için maliyetler büyük ölçüde değişir. Stand izni gösteremiyorsanız, normal olarak market standınızı hemen sökmeniz gerekecektir.

Pazar Tezgahı Nasıl Açılır
Pazar Tezgahı Nasıl Açılır

Hangi malları sunmak istiyorsunuz?

Ortalama bir haftalık pazarda gezinirseniz, burada çalışan çok sayıda uzmanın olduğu hemen anlaşılır. Bir stantta yalnızca meyve ve sebze satılırken, diğerinde her türlü bitki var, başka yerlerden peynir, sucuk ve unlu mamuller alınabiliyor. Kendi pazar standınızı işletiyorsanız ve bununla para kazanmak istiyorsanız, hangi mallarda uzmanlaşmak arzu ettiğinizi ve odak noktanızın ne olması gerektiğini olabildiğince erken netleştirmelisiniz.

Bu kararı vermeden önce bölgenizdeki piyasalara yakından bakmanızda fayda var. Hangi stantlar zaten orada temsil ediliyor? Nerede hala ihtiyaç var ve nerde aşırı doyma riski var? Rakiplerinizi yakından takip etmeniz ve (kelimenin tam manasıyla) pazarda yer edinme şansınızın ne kadar iyi olduğunu tahmin edebilmeniz son derece önemlidir. Halihazırda dört kesme çiçek ve saksı bitkisi tedarikçisi var ise, bu alanda da aktif olmak pek mantıklı değil. Bu bağlamda, daima hangi nişi işgal edebileceğinizi ve izninizin ne olduğunu düşünün.

Belediye İzni

Haftalık bir pazarda istediğiniz doğal ürünleri sunan tek kişi olmanız pek muhtemel değildir. Her zaman çok benzer ya da hatta aynı teklife sahip olan ve sizin için direk olarak rekabet edecek başka stant operatörleri olacaktır. Müşterileri eksiksiz olarak pazar standınıza çekmek için, bir gerekli izin hakkında düşünmek ya da onu eski moda bir biçimde ifade etmek yararlı olacaktır: benzeri olmayan bir satış noktası.

Örneğin, menzilinizde şehrin hiçbir yerinde bulunamayan çok özel meyve ya da çiçekler var ise, başarı şansınız bir hayli yüksektir. Bir kişi olarak siz de bir pazarcı olabilirsiniz yani, söz gelimi, daima dudaklarında sıradan bir söz olan ve müşterilerle sohbet etmek için zaman ayırmayı seven benzersiz, tanınmış bir şehre geldiğinizde.

Mallar nereden geliyor?

Kendi pazar tezgahını işletmek isteyen herkes, doğal olarak orada satabilecekleri mallara ihtiyaç duyar. Bu sebeple, serbest meslek macerasına atılmadan önce, bunu nereden alacağınızı düşünmelisiniz.

Piyasalarda çalışan bir çok kişi kendi yetiştirdiklerini sunuyor. Özellikle yaz ve sonbaharda, teklif buna bağlı şekilde bereketli ve çeşitlidir. Diğer aylarda da bir şeyler satmak istiyorsanız ve / ya da meyve, sebze ve bitki yetiştirmek için yeşil bir parmağınız yoksa, çeşitli toptancılarla işbirliği yapabilir ve mümkün olan en iyi satın alma fiyatını müzakere etmeye çalışabilirsiniz.

Bölgesel çiftçiler toptancılara bir seçenektir. Bu branşta bağlantı kurmak çok mantıklı. Organik ekimden ya da türlere uygun hayvancılıktan elde edilen bölgesel ürünler oldukça popülerdir ve kesinlikle taşımacınız olabilir. Gittikçe daha fazla müşteri, ürünlerin kalitesi doğruysa daha fazla ödemeye isteklidir. Bütün bunlar, pazar tezgahınızda bölgesel çiftliklerden mal satmanın lehine açıkça konuşuyor.

Pazar Tezgahı Nasıl Açılır
Pazar Tezgahı Nasıl Açılır

Pazarcı olmak istiyorum

Sıklıkla unutulan şey: Haftalık pazarda çalışanlar yıpratıcı bir iş çıkarıyorlar. Saatlerce arka arkaya ayakta durmak, her çeşit hava koşuluna meydan okumak, ağır kutuları taşımak… Bu mesleğin bir çok yönü var ki, kalpsizlerin burada çabucak sınırlarına ulaşacağını açıkça ortaya koyuyor.

Yine de kendi market standınızı kurmaya karar verirseniz, kesinlikle aşağıda belirtilen gereksinimleri karşılamanız gerekir:

  • fiziksel uygunluk
  • Kuvvet
  • ısrar
  • Sabır
  • Sattığınız mallar hakkında bilgi sahibi olun
  • sosyallik
  • Zihinsel aritmetik yetenek
  • hız
  • yapılandırılmış çalışma şekli
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.