Bar açmak için neler gereklidir?

Bar açmak
0

bar açma maliyeti 2021 ve bar açmak istiyorum diyenler için özel olarak bu konuyu sizlere hazırladık. Farklı insanlara hayallerini sorarsanız, şaşırtıcı sayıda cevap verirler: kendi barları Aslında, bu iş modeli tüm çeşitleriyle hala oldukça popüler – serbest meslek sahibi olmanın çok daha kolay yolları olmasına karşın. Gerçek şu ki: bir bar açmak çocuk oyuncağı değil. Mülk arama, bürokrasi maratonu ve finansman gibi bariz engellere ilave olarak, başlangıçta nerdeyse hiç kimsenin beklemediği sorunlar hızla ortaya çıkıyor. Bu makale size bir bar kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacaktır.

Bar açmak için gerekli olanlar

Kendinizi catering firmasının işleyişine atmadan önce, her şeyden önce bir bar açmanın gereklilikleriyle uğraşmanız gerekir. Her şeyden önce: sizi bekleyen bir sürü bürokrasi var. Bunu en başından yapmak istemiyorsanız, kendi barınıza sahip olma hayalinize hemen veda edebilirsiniz.

Sağlamanız gerekli olan en önemli belgeler şunlardır:

 • Ticaret lisansı
 • Yapı düzenlemeleri ofisince onay
 • Açık havada yemek teknik servisi için onay (bira bahçesi)
 • Alkollü içeceklerin izin verilen teknik servisi için restoran lisansı
 • Müzik çalmak için lisans
 • Sağlık / hijyen pasaportu

Tecrübenin önemi büyüktür!

Bu bürokratik gerekliliklerin beraberinde bar açabilmek için elbette bazı kişisel becerilere de sahip olmanız gerekmektedir. Öncelikle en önemli bilgi: Geleceğin bar sahibi olarak gastronomik bir meslek öğrenmiş olmanıza gerek yok. Sizi bir bar sahibi olarak nitelendiren bir derece de gerekli değildir.

Ancak, serbest mesleğe adım atmadan önce mesleki tecrübe kazanmak çok mantıklı. Kendiniz barmen ya da garson olarak çalışıyorsanız ya da çalıştıysanız, restoran işinde yaşamak istiyorsanız karşılaşacağınız (fiziksel) güçlükleri çok daha iyi tahmin edebilirsiniz. Bir bar açmak istiyorsanız, ticaret ya da iş sektöründeki temel bilgiler bile bir engelden diğer bir şey değildir. Hala ilgili bilgi birikimine sahip değilseniz, söz gelimi Sanayi ve Ticaret Odası ya da Federal İş Kurumu tarafından verilen bir konferansa katılabilirsiniz.

Bar açmak
Bar açmak

Bar Nasıl Açılır?

 1. Temel ticari bilgi
 2. Gastronomide uzman tecrübe (söz gelimi garson ya da barmen olarak)
 3. İletişim kurma isteği
 4. Sosyal yeterlilik
 5. Müzakere Becerileri
 6. İyi sayı anlayışı
 7. Sosyallik / iyi ağ
 8. Liderlik nitelikleri
 9. Empati

bar açma maliyeti 2021

bar açma maliyeti 2021 yılında şunları içerir: Er veya geç bir bar açmak isteyen herkes, hafife alınmaması gerekli olan bir sorunla karşılaşır: (giderek küçülen) mali durum. Bu noktada bar açmanın gerçekten çok paraya mal olduğunu çok net bir biçimde belirtmek gerekir. Bu görevi üstlenmek istiyorsanız, ideal olarak yüksek kenarda altı haneli bir miktara sahip olmanız ve en iyi ihtimalle acil durumlar için iyi bir tampon ayırmanız gerekir.

Çok az kişinin tasarruf hesabında bu kadar para olduğu için, dış bağışçı aramak nerdeyse kaçınılmazdır. Bir takım kurduğunuzda, mali yükü bölebilirsiniz, fakat otomatik şekilde diğer birine de bağımlı hale gelirsiniz. Bu, özellikle hızlı kararların gerektiği durumlarda çok büyük bir dezavantaja dönüşebilir.

Her durumda, gerçek şu ki: Bar maceranızın başlangıcında bir hayli fazla para yatırmanız gerekmektedir, söz gelimi:

 • Mobilya
 • İç mekan
 • Duvar kağıdı
 • Döşeme
 • Dağıtıcı
 • Bardaklar, tabaklar, kaseler ve daha fazlası
 • Aydınlatma
 • Dekorasyon
 • Kiraya vermek
 • İlave maliyet
 • Personel maliyetleri
 • Sigorta
 • İçecekler
 • Gıda
 • İş kıyafeti

Liste, elbette, barınızın tipine ve yönüne bağlı şekilde değişen diğer öğelerle desteklenebilir. Örneğin, atıştırmalık ve sıcak yemek sunmak istiyorsanız, ekipmanları dahil bir mutfak için 10 binlerce TL bütçe ayırmanız gerekmektedir. Eğlence sektörü de paraya mal oluyor. Sadece misafirlerini ağırlamakla kalmayıp hem de eğlenmek isteyenler bilardo masası, dart tahtası, langırt ve Sky aboneliğine yatırım yapabilirler.

Bar açmak
Bar açmak

Hedef kitle belirleyin

Kendimizi kandırmayalım: barlar nerdeyse her şehirde bir düzinedir. Pazarın hızlı bir analizi, hiçbir zaman tek bir şeyden mahrum kalmayacağınızı gösterecektir rekabet. Başarılı bir catering işletmesi kurmak için konumlandırma her şeyin başı ve sonudur ya da diğer bir deyişle: Kalabalığın arasından sıyrılan ve benzersiz olarak algılanan bir bar açın. Açıkçası bu çok büyük bir güçlük, ama neyse ki pek çok seçenek var.

Müzakerelerinizin ilk adımında, daima kendinize hangi müşteriye hitap etmek istediğinizi sormalısınız. Daha ziyade “lüks izleyiciler” mi yoksa öğrenciler mi? Sporseverler mi yoksa kadın grupları mı? Hedef grubunuzu tanımlamak, çubuğunuzun profilini keskinleştirmenize yardım edecektir.

Sizi bölgedeki diğer barlardan açıkça ayıran benzeri olmayan bir satış noktası bulmak da önemlidir. Bu, söz gelimi, özellikle özgün bir iç tasarım ya da şehirdeki en uzun kokteyl menüsü olabilir. Belki de “Vahşi Batı” ya da “İbiza’da Yaz” gibi belirli bir konuyu ele almak istiyorsunuz. Konumlandırmanın bir başka olasılığı da karaoke partileri ya da kamuya açık izlemeler gibi çeşitli eylemlerdir. Gördüğünüz gibi, kalabalığın arasından sıyrılmanın gerçekten pek çok yolu var. Size sunulmakta olan fırsatları değerlendirin.

Konumunuz çok önemli!

Sakinlerle sorun: bar sahipleri için normal. Çok az bar kurucusunun açarken göz önünde bulundurduğu bir faktör yerel sakinlerdir. Onlar da, mahallelerinde yeni bir barın açıldığını öğrendiklerinde genelde daha az hevesli olurlar. Çünkü bunun her şeyden önce bir anlamı var: gece geç saatlere kadar gürültü.

Sakinlerle olabildiğince az sorun yaşamak istiyorsanız, barınız açılmadan önce uygun önlemleri almalısınız. Pek çok genç lokantacının bilmediği şey, söz gelimi: Bazı düzenleyici kurumlar, belirli bölgelerdeki sakinlerin ne sık olarak şikayet ettikleri hakkında bilgi sağlar. Bu tür bir bilgi aldıysanız ve potansiyel komşularınızın temelde bir isyan içinde olduğunu tespit ettiyseniz, alternatif bir mülke göz kulak olmak daha mantıklı olur.

Genel olarak şu geçerlidir: Bölge “doğal olarak” ne kadar canlı ve merkeziyse, sakinler o kadar hoşgörülüdür. Ne de olsa, nasıl bir mahalleye taşındıklarını biliyorlar. Öte yandan, barınızı daha sessiz bir alanda ya da çevre bir alanda açmak istiyorsanız, yerel sakinlerle bir ya da diğer tartışmaya hazır olmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.