Bistro Nedir ve Nasıl Açılır?

Bistro
0

Kendi bistronuzu açmak pek çok insan için bu, hem de dokunulabilecek kadar yakın ve yine de sonsuz derecede uzak olan, uzun süreden beri sevilen bir rüyadır. Catering piyasasında kendi işini kurmak isteyen herkes, pek çok bürokratik engelle karşılaşacağını kesinlikle bilmelidir. Ne yazık ki yalnızca işletme açmak ve bistro açmak yeterli değil. Bu yazıda başka nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve adım adım kendi catering işletmenizi nasıl açabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bistro Nasıl Açılır?

Bir bistro açma fikriyle oynayan herkes, genelde onu daha sonra neyin öne çıkaracağı konusunda az çok belirli fikirlere sahiptir. Sadece bir mağaza alanı kiralamak, onu mobilyalar ile donatmak ve ayrım gözetmeden yemek sunmak elbette işe yaramıyor.

Bir bistro (ya da bir kafe, snack bar ya da restoran) ile başarılı olmayı isteyen herkes, tesise belirli bir şey veren ve misafire özel bir yerde olduğu hissini veren en başından beri tutarlı bir konsepte ihtiyaç duyar.

Tabii ki, bireysel konseptinizi yaratırken çok fazla özgürlüğe sahipsiniz. Beğendiğiniz ve belki de kişiliğinizi yansıtan şeylere izin verilir. Kendi bistrosunu açmak isteyen pek çok kurucu, doğasına uygun bir mekan oluşturmak için bilinçli olarak kişisel tercihlerini ve alışkanlıklarını birleştirir.

Bistro konseptlerine örnekler:

 • Özel bir ülke mutfağına odaklanın (örneğin, Fransız, İtalyan veya İspanyol)
 • Gıda, elektrik, mobilya vb. tedarikinde sürdürülebilir yönelim.
 • Bistro, örneğin vintage, Akdeniz veya endüstriyel tarzda belirli bir tarzda döşenmiştir.
Bistro
Bistro

Tercihinizi yapın

Konsept yerinde olduğunda ve en iyi ihtimalle tek başınıza mı yoksa bir ekip halinde mi bir iş kurduğunuzu bildiğinizde, düşünmeniz gerekli olan bir sonraki şey bistronuz için uygun bir yasal formdur. Bu iş modelinde, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçeneğiniz var. Doğru karar verebilmek için tüm yasal formları ayrıntılı bir biçimde ele almak, artılarını ve eksilerini dikkatli bir şekilde tartmak oldukça önemlidir. Burada, bistrolar ve diğer catering işletmeleri için en yaygın yasal biçimlere ilişkin ilk genel bakışı bulacaksınız.

 • Şahıs Şirketi : Şahıs sahibi olarak , herhangi bir sermaye göstermek zorunda değilsiniz ve bürokratik olmayan bir başlangıç ​​sürecini sabırsızlıkla bekleyebilirsiniz. Bu yasal formun dezavantajı, başarısızlık durumunda sınırsız sorumluluktur.
 • Ortak: Birlikte iş yapabileceğiniz, kar ve zararda ortaklık yapacağınız bir kişi ile işinizi kurun
 • Kurumsal şirket : Birçok catering şirketi, limited şirket lehine bilinçli bir karar verir. En büyük avantajınız isminden türetilebilir: İşiniz başarısız olursa, sadece sınırlı sorumluluğunuz olur. Spesifik olarak, bu şu anlama gelir: özel mülkünüze dokunulmadan kalır. Ancak bunu yapmak için, kuruluş sırasında 1.000.000 TL’lik bir sermayeye sahip olmanız gerekir.

Analizinizi doğru yapın

Gastronomi alanında tecrübe kazanmış herkes bistro açmanın çok büyük bir adım olduğunu bilir. Sektör bir hayli rekabetçi ve kapanışlar nadir değil. Bu sebeple, hangi koşullarla karşılaşacağınızı, rekabetin ne kadar kuvvetli olduğunu ve bistronuz için stratejik olarak en ideal yerin neresi olduğunu daha önce çok yakından incelemek çok daha önemlidir.

Böyle ayrıntılı bir analiz açıkçası çok zaman alır, fakat küçümsenmemelidir. Size sadece kıymetli bilgiler sağlamakla kalmaz, hem de bir iş planının temelini de oluşturabilir. Bu, fon ve hibe başvurusunda bulunmak istiyorsanız gereklidir.

Doğru konumu tercih edin

Uygun bir restoran arayışı, pek çok tomurcuklanan restoran işletmecisi tarafından büyük ölçüde hafife alınmaktadır. İlk başta çocuk oyuncağı gibi görünen şey, pek çokları için zorlu bir sabır sınavıdır. Türkiye’nin pek çok bölgesinde tüm gereksinimleri karşılayan boş bir dükkan bulmak hiç de kolay değil.

Bir mülk ararken, bistronuzun konseptinin beraberinde önceki analizlerinizi de her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, kendinize seçtiğiniz müşterilerin nerde olduğunu ve konseptinize en ideal alanın hangisi olduğunu sorun. Şehir merkezinde bir yer daima en iyi seçim değildir.

Bistro
Bistro

Restoran izni alın

Restoranlar ve oteller, sözde lisans ticareti kapsamına girer. Bu, alkollü içecek servis etmeyi düşünmüyorsanız, bir işletmeye kaydolmadan önce bir restoran izni almanız gerekli olduğu manasına gelir. Restoran ruhsatı hem de ruhsat olarak da bilinir ve yalnızca belirli koşulları yerine getirmeniz halinde verilir. Bunlar şunları içerir:

 • kişisel uygunluk (polis izin belgesinin kanıtı, sağlık belgesi ve vergi dairesinden izin belgesi)
 • profesyonel uygunluk (Yemek Yemek Yasasının 4. Bölümü uyarınca bir talimata katılımın kanıtı)
 • Binanın uygunluğu (kiralama kanıtı, kiralama veya satın alma sözleşmesi, inşaat yetkilisi tarafından kabul)

Resmi belgeleri hazırlayın

Seçtiğiniz yasal form ne olursa olsun, bistronuzu ticaret ofisine kaydettirmelisiniz. Bu adım, çoğu tomurcuklanan restoran işletmecisi tarafından korkulur, fakat temelde kötü bir şey değildir. Akılda tutulması gerekli olan bir şey şudur: Bir şirketi (herhangi bir türde) kaydettirmek maliyetlidir. Yerden yere 200 ila 400 TL  arasında değişen olağan kayıt ücretlerine ilave olarak, avukat, noter ve diğer görevler için maddi giderler olabilir.

Not : Bu makale, firmanın fakat restoran izni verildikten sonra tescil edilebileceğini göstermektedir. İzin için, sırayla, lokantacılar genelde belirli bir mülkün kanıtını sağlamak zorundadır. Bunu henüz bulamadıysanız, fakat yine de bir işletme kaydettirmek istiyorsanız, sorumlu yetkililerle konuşmanız yararlı olacaktır. Genellikle özel düzenlemeler ve daha sonra belgelerin sunulması mümkündür. Her durumda, bürokratik bir engel yarışına hazır olun.

Bistro: İşiniz hazır!

Tüm izinler alındıktan, Sağlık ve Veterinerlik Ofisi’nden yeşil ışık yaktığınızda ve bistronuz bütünüyle tefriş edildiğinde, nihayet operasyonlara başlayabilir ve ilk misafirlerinize hizmet verebilirsiniz. Bir bistro açtığınızda, özellikle başlangıçta davulu yükseltmek ve insanların dikkatini yeni restorana çekmek önemlidir. Olasılıklar çeşitlidir:

 • Yerel ve sosyal medyadaki reklamlar
 • Sosyal medya faaliyetleri
 • Açılış promosyonları (indirimler, “iki al, bir öde”)
 • El ilanı
 • Posterler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.