Çiçekçi Dükkanı Açmak İstiyorum? Sermayesiz Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak
0

Bu makalede Çiçekçi Dükkanı Açmak istiyorum diyenlere tavsiyeler vereceğiz. Gelecekteki çiçekçi dükkanı sahiplerinin hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için atması gerekli olan gerekli adımlara genel bir bakış sunmaktadır. Çiçekleri seviyor musunuz ve işinizle başkalarını mutlu etmek ister misiniz? Çiçekçilik eğitimi aldın mı? O zaman çiçekçi dükkanı açmak tam sana göre.

Pazar araştırmasından doğru finansmanı bulmaya, yasal formu seçmeye ve bir iş planı hazırlamaya kadar, bu makalede başarılı bir çiçekçi dükkanı açmak için tüm önerilerimizi bulacaksınız on dördüncü iş fikrimiz.

Adım: Hedef Kitlenizi Belirleyin

Pazar analizi, fikrinizin pazarda başarılı olma ve kar elde etme potansiyeline sahip olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Çiçekçi Dükkanı Açmak Bir şirkete hazırlanmaya başlamadan evvel dikkatli bir pazar analizi yapabilmek için zaman ayırmalısınız. Bunu yapabilmek için bölgedeki tüm çiçekçilerin bir listesini derleyin ve tekliflerini, fiyatlarını ve hedef kitlesini analiz edin.

Mağazanızın başarı sağlaması için, tavsiye edilen yerde kesme çiçekler, üst bitkiler ve diğer ürünler için doymamış talep olduğundan emin olmanız gerekir. Diğer çiçek dükkanları, haftalık pazarlar, akaryakıt istasyonları ya da bahçe merkezleri olsun rekabet şiddetlidir. Ancak iyi bir strateji ile yine de başarılı olabilirsiniz. Egzotik bitkiler ya da kesme çiçekler için teslimat hizmeti olsun: rakiplerinizden öne çıkmanın bir yolunu bulun (Benzersiz Satış Önerisi). Arzın az olduğu ya da hiç olmadığı piyasada bir niş bulmaya çalışın ve fiyatlarınızı talebe ve mevcut arza göre ayarlayın.

Çiçekçi Dükkanı Açmak
Çiçekçi Dükkanı Açmak

2. Adım: Konseptinizi Seçin

Artık piyasayı analiz ettiğinize göre, şimdi işinizle beraber almak arzu ettiğiniz konseptle ilgilenmeniz gerekmektedir. Önemli olan, ne sunduğunuzu ve kendinizi pazarda nasıl konumlandırmayı düşündüğünüzü tanımlamaktır. Düşük fiyat fiyatlı çiçeklerde profesyonelleşmek mi yoksa yüksek nitelikli bitkilere odaklanmak mı istiyorsunuz? Ayrıca bir teslimat hizmeti ya da çevrimiçi mağaza sunuyor musunuz? Kendinizi rakiplerinizden nasıl farklılaştırabilirsiniz? Bunların hepsi, konseptinizi geliştirirken kendinize sormanız gerekli olan sorulardır.

Prensip olarak, iş konseptinizi tasarlamakta özgürsünüz. Ancak talebe ve hedef müşterilerinize dayalı olduğunuzdan emin olmalısınız. Aynı zamanda elbette kendi ihtiyaçlarınızı da bütünüyle göz ardı etmemelisiniz. Size zevk veren ve tutkunuzu uyandıran bir konsept seçin.

3. Adım: Doğru Konumu Bulun

Çiçekçi dükkanınızın başarısının anahtarı uygun konumdur. İster canlı şehir merkezinde kesme çiçekler için bir dükkan, ister köyde bahçe bitkileri satışı için bir dükkan olsun asıl mesele, konumun iş modelinize uygun olmasıdır. Bu sebeple hedef grubunuzun konumunu eşleştirdiğinizden emin olun. Ayrıca, çiçekçi dükkanına gelen müşterilerle geçindiği için konumunuzun merkezi olduğundan ve yeterli park yeri olduğundan ya da dükkana toplu taşıma ile kolayca erişilebildiğinden emin olmalısınız. Çekici bir ekran (söz gelimi çok büyük bir vitrin) ayrıca müşterileri çekmeye yardımcı olur.

Serbest meslek sahibi olmanın ilk fotoğrafı adımı, kendi şirketinizi ilgili ticaret siciline kaydettirmektir. Ayrıca, serbest meslek sahibi olabilmek için izin alınması ve bazı nitelikler de aranabilir. Şüphe durumunda, bir avukatın ya da sorumlu Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisinin profesyonel önerisine başvurmanız öneri edilir.

4. Adım: Şirketinizi Açın

Mağazanın tek sahibi sizseniz, şahıs şirketi açabilirsiniz. Bu, iş yapmanın en basit şeklidir, fakat iflas durumunda tüm kişisel servetinizden siz sorumlusunuz. Öte yandan, başkalarıyla beraber bir iş kurmak istiyorsanız, ayrı bir yasal şekil seçmeniz gerekir. Bu durumda, evvela bir limited şirket ya da kamuya açık bir şahıs şirket tercih edebilirsiniz.

Bir çiçekçinin geniş bir ürün yelpazesine ilave olarak, müşteriyi doğru bir biçimde alabilmesi için iyi bir altyapıya sahip olması gerekir. Vitrinler, sayaçlar ve yazar kasalar, bir işe başlarken satın alınması gerekli olan şeylerden yalnızca birkaçıdır. Çekici dekorasyon ve temiz bir iç mekan da önemlidir. Müşteriler işinizde kendilerini rahat hissetmelidir.

Bir çiçekçi dükkanı açmak, en azından bir tane kurduğunuzda hemen değil, işe alım personeli gerektirmez. Ancak, yüksek talebi karşılamayı planlıyorsanız ve haftanın her iş günü açık olmayı istiyorsanız, yardım istemek mecburiyetinde kalabilirsiniz. Ayrıca, bina temizliğinde ya da muhasebenizin hazırlanması gibi idari görevlerin yerine getirilmesinde yardım ihtiyacınız olabilir.

İş fikriniz için sigorta ve emeklilik: Çiçekçi dükkanınızı açarken ihtiyaç duyacağınız sigortayı ve çalışanlara ödenecek emekli maaşlarını da düşünmeyi unutmayın. Yasal şeklin seçimi, ödenecek sigorta ve emekli maaşı sorunu üstünde çok büyük bir etkiye sahiptir.

Çiçekçi Dükkanı Açmak
Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkanı İş Planı

Pazar araştırmanızda analiz ettiğiniz tüm unsurların iş planınızda dikkate alınması gerekir. Bu belge, bir işe başlarken son derece önemlidir ve projenin fizibilitesini değerlendirmenize olanak tanır. Ayrıca, potansiyel yatırımcılara sağlam bir iş planı sunabiliyorsa, girişimcinin fon bulmasını da kolaylaştırır.

İş planı aşağıda belirtilen hedeflere sahiptir:

  • Projeyi net bir biçimde açıklayın;
  • Şirket tarafından seçilen stratejiyi ve finansal ihtiyaçlarını belirlemek;
  • Kredi kurumlarını ikna etmek;
  • Şirketin gelecekte nasıl çalışacağına ışık tutacak;
  • Ortaya çıkabilecek çeşitli zorlukları ve zorlukları daha önce tahmin edin.

İyi bir iş planı, potansiyel ortakları ya da yatırımcıları ikna etmeye yardımcı olur. Bu sebeple son derece önemlidir. Bina, çiçek vb. Satın alma maliyetine ilave olarak, beklenen yan maliyetleri de (pazarlama, telefon, elektrik vb.) hesaplamanız gerekir. Mağazanızın üretmesi olası satışlar da hesaplanmalıdır. Her iş benzersiz olduğundan, sağlam bir iş planlaması yapmak ve yatırımcıları çekmek için kendi şirketinizin tüm özelliklerini dikkate almanız gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.