Doğal Cilt Bakımı Önerileri

Doğal Cilt Bakımı Önerileri
0

Doğal cilt bakımı yazımız ile devam ediyoruz. Çoğu zaman mutfağınızda mevcut olan veya aktarlarda bulabileceğiniz malzemelerle hazırlanan bitkisel cilt bakım maskeleri sağladıkları yüz güldürücü sonuçlar açısından pahalı kozmetik ürünlerinden aşağı kalmıyor. Soğuk pres yöntemiyle üretilmiş doğal yağlar ile yapılan yüz ve vücut bakımı da son derecede güzel sonuçlar veriyor. Temizlik ve kozmetik ürünlerinin içerisine renk ve koku vermek, uzun süre dayanmalarını sağlamak amacıyla birçok kimyasal madde ekleniyor biliyorsunuz. Doğal cilt bakımı yapmayı tercih ettiğiniz zaman ise, teninizi çok daha az miktarda kimyasalla muhatap etmiş oluyorsunuz.

Doğal Cilt Bakımı Önerileri

Malzemeleri karıştırıp maskeler hazırlamak size zor gelebilir, zamanınız olmayabilir, zaten yoruluyorsunuzdur ve ek bir külfet gibi gelebilir, üşenebilirsiniz. Fakat bakım ürünlerini ellerinizle hazırlamak gözünüzü bu kadar korkutmamalı, hazırlanması ve uygulanması gayet kolay olan bitkisel maske tarifleri de var. Ayrıca bu maskelerin çoğunu 3 günde, 5 günde bir uygulamanız gerekiyor; her gün değil. Size zaman kazandıran, alıp sürüverdiğiniz kozmetik ürünlerini tamamen hayatınızdan çıkarmak durumunda değilsiniz üstelik. Günlük bakım ürünlerinize devam ederken haftada 1 veya 2 günün birkaç saatini de doğal cilt bakımı yöntemlerine ayırabilirsiniz.

Bu işin bir de şu yönü var; en cazip sözlerle pazarlanan, birçok cilt sorununu gidereceği veya sizi gençleştireceği, cildinizi ışıldatacağı vaat edilen kozmetik ürünlerinden aldığınız sonuçlar umduğunuz kadar mükemmel mi? Kaliteli kozmetik ürünlerinin size hiçbir fayda sağlamayacağını iddia etmiyoruz elbette. Bu ürünlerin bazıları laboratuvar ortamında güzellik ve bakım uzmanları tarafından hazırlanıyor ve elbette ki iyi görünmenize yardımcı oluyorlar. Fakat bizim sorumuz şu; bazen bütçenizi zorlayarak aldığınız ve mucizeler vaat eden ürünleri kullandıktan sonra kendinizde şu veya bu açıdan mucizevi bir değişme görüyor musunuz?

İnsanların büyük kısmı buna ‘Hayır,’ cevabını verecek ve şöyle devam edeceklerdir; ‘ Bu ürün cildimin nemlenmesini / gözeneklerin küçülmesini / yüzümün ışıltılı görünmesini (Vb…) sağladı ama hayır, cildimin görünümünde olağanüstü bir iyilik veya iyileşme hali oluşturmadı.’ Birkaç deneme yapıp sizin için uygun olan tarifleri bulduğunuz ve önerilen şekilde, önerilen sıklıkta uyguladığınız takdirde doğal cilt bakım yöntemleri de size bunu sağlayacaklardır. Tıpkı kozmetik ürünleri seçerken yaptığınız gibi bu tarz yöntemlerin de cilt tipinize ve sorunlarınıza uygun olanlarını seçip uygulamaya dikkat etmeniz şartıyla tabii.

Doğal Cilt Bakımı Önerileri
Doğal Cilt Bakımı Önerileri

Doğal Cilt Bakımı

Yazımıza sizi bu konuda teşvik edecek, hazırlanması fazla zaman almayan, uygulanması kolay doğal bakım önerileriyle devam edelim:

Cildi canlandırmak için şekersiz bal yeterli:

Haftada, 10 günce bir yüzünüze ve boynunuza şekersiz bal uygulayın. Bal iyice kuruduktan sonra cildinizi ılık suyla yıkayarak çıkarın. Balın gerginleştiren ve canlandıran etkisini hemen fark edeceksiniz.

Cilt lekeleri için yumurta akı kullanın:

1 yumurtanın akını ayırıp birkaç damla taze sıkılmış limon suyuyla karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Bu basit bitkisel maskeyi düzenli olarak uygularsanız cildinizdeki lekelerin rengi açılır.

Taze bakla sivilce lekelerine iyi gelir:

Tarif edeceğimiz maskeyi haftada 1 kere uygularsanız yüzünüzdeki akne izleri azalacaktır. Bu maske için gereken malzemeler 1 çay bardağı taze bakla içi ile 1 çorba kaşığı bademyağı. Bakla içlerini haşlayıp ezdikten sonra bademyağıyla karıştırın ve elde ettiğiniz maskeyi cildinize sürün. 20 dakika sonra da ılık suyla çıkarın.

Maden suyu cildi sıkılaştırır:

Buz kalıpların maden suyu doldurun, sonra da her gün bu buz kalıplarının birini yüzünüzde gezdirin. Bu basit cilt bakım uygulaması cildi fark edilir derecede sıkılaştırır.

Kakao yağı cilt çatlaklarını önler:

Vücudunuzda cilt çatlakları oluşursa bunların tamamen yok edilmeleri mümkün değil biliyorsunuz, özellikle onları uzun süre kendi hallerine bırakırsanız ve renkleri sedef rengine dönerse. Vücudunuzu düzenli olarak kakao yağı ile nemlendirerek çatlak oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.