Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir?

Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir
0

Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir? Hamilelik dönemi kadınlar için vücudun tüm fiziksel özelliklerinin değişime uğradığı ve bu durumun hormonsal değişimlere bağlı olarak gerçekleştiği bir durumdur. Hamilelik sonrası kiloların verilmesi için tüm kadınların ortak bir mücadelesi olmakla birlikte özellikle lohusalık döneminde kilolardan kurtulmak için elimizden gelen her şeyi deneriz.

Ancak pek çoğumuz için hamilelik sonrası kilo vermek çok arzu edilen bir durum olmakla birlikte bebeğimizin henüz emzirme döneminde olması nedeniyle bazı endişeler de beraberinde gelir.

Doğum sonrası 6. haftadan itibaren rahminiz eski boyutlarına ulaşır ve hamilelik döneminde vücutta biriken sıvılar tamamı ile vücuttan atılmış olur. 6. haftadan itibaren beslendiğiniz besinlere dikkat edecek olursanız haftalık ortalama olarak 2 kilo kadar verebilirsiniz.

Doğum sonrası kilo vermek için çok aşırı diyetler yapmanıza gerek yoktur, sadece biraz dikkat ederek fazla kilolarınızdan çok kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Hamilelik sonrası kilo vermek konusunda uygulanacak en sağlıklı beslenme programı 9 ayda alınan kiloların yine 9 ayda geri verilmesidir. Üstelik asla diyet yapmadan sadece biraz dikkat ederek fazla kilolarınızdan kurtulabileceksiniz. Zaten emzirmenin de kilo verdirici etkileri olduğunu biliyoruz, birazda biz özen gösterecek olursanız fazla kilolarınızdan kurtularak eski fit durumunuza kavuşacaksınız.

Aşağıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz Doğum sonrası kilolar nasıl verilir? Tüm detaylarıyla birlikte bakalım;

Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

* Bu dönemde tükettiğiniz karbonhidratların önemi çok fazla, bu nedenle yediğiniz karbonhidratları ayırın ve her gün 3 ana öğün ile 3 ara öğün toplamda 6 öğün tüketin. Buna ek olarak protein, karbonhidrat, meyve, sebze ve kalsiyum gibi besinleri dengeli olarak tüketmelisiniz.

* Buna ek olarak doğum sonrası kilo vermenin en önemli sırlarından bir tanesi de günlük ortalama olarak 1.5 – 2 litre kadar su tüketimidir.

* Bu dönemde egzersiz yapmak da çok önemli, özellikle bebeğinizi bebek arabasına alarak günlük yürüyüşler gerçekleştirmek kalori yakmanıza ve sağlıklı şekilde kilo vermenize neden olur. Ancak doğumunuz sezaryen ile gerçekleştiyse doğum sonrası egzersizleri için normal doğum kadar erken başlamanız mümkün olmayabilir, bunun için doktorunuz ile danışmanızda fayda var.

Hamilelik sonrası kilo vermek için yapılması gereken bir diğer önemli nokta ise ana öğünlere ek olarak ara öğünlerinde tüketilmesi gerektiğidir. Aslında sadece hamilelik değil kilo vermek istediğimi tüm dönemlerde az porsiyonlarla sık sık beslenmek çok önemlidir. Ara öğünler arasında tüketilen sağlıklı atıştırmalıklar ile ara öğünlerinizi düzenleyebilirsiniz.

* Akşam yemekleri kilo verme sürecinde en çok dikkat etmeniz gereken öğündür. Gün içerisinde fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız akşam yemeğini sadece mevsim sebzelerinden hazırlanmış sebze yemekleri veya 1 dilim ince kepek ekmeği ile 1 porsiyon yoğurt ile gerçekleştirebilirsiniz.

* Buna ek olarak kilo verebilmek için emzirme döneminizde kesinlikle bebeğinizin besin değerini düşürecek şekilde beslenme programları uygulamayın. Emziren annelerin kilo vermek için tüketmesi gereken besinler dengeli ve eksiksiz olmalıdır, aksi taktirde bebeğinize yeterli besin değerlerini sağlayamayabilirsiniz.

* Unutmayın çok hızlı kilo verdiren zor diyetlerin uygulanması çok kısa sürede diyeti bırakarak çok daha hızlı şekilde kilo almanıza neden olacaktır. Bu nedenle kilo verme sürecini zamana yaymak ve sağlıklı şekilde kalıcı kilo vermek en doğrusudur.

Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir
Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir

Bebeği Emzirmek Kilo Verdirir Mi?

Emzirme sırasında annenin kilo verdiği doğrudur, yapılan araştırmalara göre bebeğini düzenli olarak emziren bir annenin ortalama olarak 350 – 500 kalori verdiği tespit edilmiştir. Buna göre beslenmesine bir miktar dikkat eden ve bebeğini düzenli olarak emziren bir anne haftada ortalama 1.5 kilo kadar verebilir. Ancak beslenmesine dikkat etmeyen anneler ise bu avantajdan faydalanamazlar.

Doğum Sonrası Egzersiz Nasıl Uygulanır?

Doğumda alınan kilolar kas yapısının da bozulmasına neden olmaktadır ve karın kaslarının yeniden kuvvetlenmesi için düzenli egzersizlerin uygulanması çok önemlidir. Doğum için alınan kilolar kısa sürede hızlı şekilde alındığı için uygun egzersiz programları ile çok kısa sürede fazla kiloların verilmesi mümkün olur.

Ayrıca bu egzersizler sadece kilo vermek için değil vücudunu doğum sonrası sağlığına yeniden kavuşması için önemlidir. Ancak bu dönemlerde vücudu çok zorlayıcı ve ağır egzersizlerin uygulanması olumsuz sonuçlara neden olabileceği için doğum sonrası kilo vermek için en doğru egzersizler hafif egzersizlerdir.

Özellikle hafif yürüyüşler ile uygulanan egzersizler lohusalık sonrası kilo vermek için en doğrusudur, bebeğinizi bebek arabasına alarak gerçekleştireceğiniz yürüyüşler çok etkili olacaktır.

Doğum Sonrası Egzersizlerde Dikkat Etmeniz Gerekenler

* Normal doğum sonrası egzersize, doğumun gerçekleştiği 2. günün ardından başlayabilirsiniz, ancak sezaryen doğumda operasyon uygulanan kesinin gerçekleştiği bebeğin alındığı bölgenin iyileşme süreci çok önemlidir. Bu nedenle sezaryen doğumda doktorunuzun kontrolüne bağlı olarak onun izin verdiği dönemden sonra egzersizlere başlamak önemlidir.

* Ayrıca egzersizlerin dengesiz şekilde gerçekleşmemesi önemlidir. Haftanın ortalama olarak 3 günü aynı düzeylerde çok az artış uygulayarak egzersiz gerçekleştirmelisiniz. Doğum sonrası kilo vermek için hafif tempolu düzenli egzersizlerin vücudu zorlamayacak düz bir zeminde geçekleştirilmesi gerekmektedir.

* Egzersizlerinizi ya açık havada gerçekleştirmelisiniz veya egzersiz yapılan odanın havalandırmasının çok iyi olmasını sağlamalısınız. Buna ek olarak rahat giysiler giymeli ve bu şekilde egzersiz gerçekleştirmelisiniz. Egzersizlerinize ara vermemek için tuvalet ihtiyacınızı kesinlikle önceden gidermelisiniz.

* Bunun dışında doğum sonrası kilo verilmesi için gerçekleştirilen egzersizlerde vücudun zorlanmaması için bebeğin emzirilmiş olması gerekiyor. Aksi taktirde dolu göğüsler ile emzirme işlemi gerçekleştirilecek olursa spor sırasında zorlanacaksınız ve süt akıntınız olacaktır.

* Doğum sonrası Lohusa sıvısının boşaltılması için yüz üstü karnınızın üstüne yatmalısınız. Bu sayede sıvı rahatlıkla boşalacak ve karın bölgesinin eski haline dönüşmesi mümkün olacaktır.

Doğum sonrası kilo vermek için kilit noktalardan bir tanesi de vücudun hemen ayağa kalkması ve bu sayede vücudun onarılma sürecini hızlandırmalıdır. Doğumdan sonra yatak sürecinin uzamaması için derhal ayağa kalkmanızda fayda var.

Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir
Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir

Doğum Sonrası Diyet Nasıl Yapılır? Örnek Liste

Anne Sütünü Azaltmayacak Beslenme Programı Uygulanmalı: Bebek için anne sütünün kalitesi çok önemlidir ve buna bağlı olarak da sebze, meyve, tahıl, süt, et gibi besinlerin kesinlikle dengeli şekilde tüketilmesi gerekiyor. Sabah kahvaltısında peynir, süt, yumurta gibi temel besin kaynaklarının tüketilmesi gerekiyor, öğlen yemeklerinde ise mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış bol salata ile balık, tavuk eti ve kırmızı et tüketilmelidir. Akşam yemeğinde ise mevsim sebzelerinden hazırlanmış yemeklerin tüketilmesi anne sütünün kalitesi açısından önemli olmakla birlikte kilo vermenize de fayda sağlayacaktır.

Doğumdan Sonra Diyet İçin Ne Kadar Beklenmeli?: Doğum sonrası kilo vermek için ortalama olarak 4 ay kadar beklemekte fayda var. Bu süre içerisinde doktorunuzun önerdiği şekilde sütünüzün kalitesini arttıracak besinler ile beslenmelisiniz. Ancak 4 aylık sürenin sonunda ise dengeli bir beslenme programı uygulamak ve diyet yapmak mümkündür. Özellikle emzirme döneminde ekstra kalori harcayacağınız için doktor kontrolünde uygulanan beslenme programlarının da normalden iki kat fazla kilo verdirici etkileri olduğunu göreceksiniz.

Ara Öğünleri Tüketmeyi Unutmayın: Her ana öğünden sonra ara öğünlerin de tüketilmesi çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu sayede metabolizma çok daha hızlı çalışacak ve sindirim sisteminizin hızlı çalışması sonucu kilo verme hızınız çok daha fazla artacaktır. Ara öğünlerde yukarıda da belirttiğimiz sağlıklı atıştırmalıklar yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Vermeliyiz, Hangi Besin Kaç Kalori: Hamilelikten sonra kilo verme veya normal dönemlerde kilo vermek için günlük ortalama olarak 2.000 kalori almanız gerekmektedir.

Buna göre;

– 1 Dilim ekmek 65 – 70 kalori

– 1 Kase çok yağlı olmayan çorba 150 kalori

– 1 Porsiyon meyve 50 kaloridir

– 1 Porsiyon etsiz sebze yemeği 70 kaloridir

– 1 Porsiyon etli sebze yemeği ise 150 kaloridir

Not: Meyve tüketimi bazı annelerde gaz oluşumuna neden olacağı için bebeğini emziren annelerden bebeklere geçebileceği için meyve tüketiminin gaz oluşumuna neden olduğu annelerin daha az meyve tüketmesi gerekmektedir.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı Nasıl Olmalı? Faydalı Olur Mu?

Bir çok anne adayında doğum sonrası sarkmalar oluşmaması ve göbek kalma korkusu nedeniyle korse kullanımı tercih edilmektedir. Korse kullanımı egzersizler kadar faydalı olmamakla birlikte karın bölgesinin bir miktar toparlanmasına yardımcı olmaktadır.

Ancak bu noktada da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır ve kullanılan korselerin çok sıkı olmamakla birlikte pamuklu ve geceleri yatarken kullanılmaması çok önemlidir. Korse kullanımı günde ortalama olarak 4 – 5 saat takılması yeterlidir.

Korse kullanımını doktora danışarak gerçekleştirmekle birlikte normal doğumda da, sezaryen doğumda da ortalama olarak 10 – 12 gün sonrasında korse kullanımı uygun olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.