Dudak Uçuklarını Geçirme Yolları (En Hızlı)

Dudak Uçuklarını Geçirme Yolları
0

Dudak Uçuklarını Geçirme Yolları nelerdir? Uçuk ağız içinde çıkan ufak yaralar olarak bilinir. Özellikle tuzlu ve ekşi besinler ile baharatlar tüketildiğinde çok can sıkıcı bir his yaratır. Uçuğun nedeni ise vücudumuza bulaşmış olan Herpes virüsü olarak açıklanıyor, özellikle hayatımız boyunca bir kez vücudumuza bulaştığında bir daha bu virüsten kurtulamıyoruz. Virüsün uçuk olarak patlak vermesi ise geçirdiğimiz çeşitli enfeksiyonlar ateş, stres veya güneş ışınlarına bağlı yanıklar olarak karşımıza çıkıyor.

Herpes virüsü yetişkin tüm bireylerin vücutlarında bulunan bir virüs olmakla birlikte sağlık açısından her hangi bir olumsuz etki veya yaşam kalitesinde değişime neden olabilecek bir virüs değildir, sadece uçuk ile karşımıza çıkar.

Uçuğun evreleri incelendiğinde ise öncelikle uçuk çıkacak bölgede karıncalanma meydana gelir, daha sonra kabarma, boşalma ve kuruyarak iyileşme süreci başlar. Özellikle uçuğun kabararak içerisinde yer alan sıvının akışa geçirdiği dönem öpüşme yoluyla bulaşıcı etkileri çok fazladır.

Dudak uçuklarını geçirmek için uçuğun çıkma anını çok iyi takip etmek ve henüz oluşmadan yok etmek en etkili tedavi yöntemidir. Ancak uçuk kabarmaya başladıktan sonra tedavi süreci biraz daha zor olsa da evde uygulayabileceğimiz doğal yöntemlerle dudak uçuklarını geçirmek mümkün.

Dudak Uçuklarını Geçirme Yolları

Uçuk tedavisi için en etkili ve kolay yöntemlerden bir tanesi uçuğun üzerine vazelin sürülmesi ve vazelin ile uçuğun kapatılmasıdır. Bu sayede bakteriler vazelinden destek alarak uçuk ile savaşırken çok daha güçlü ve etkili hale gelirler.

Uygulanışı için uçuğun üzerine ince bir tabaka vazelin sürmek yeterli olacaktır. Buna ek olarak ruj veya parlatıcı gibi dudak makyaj ürünlerinin uygulanması uçuğun hava almasına engel olmakta ve bu sayede geçmesini engellemektedir.

Vazelin yerine dışarı çıkarken güneş kremi uygulanması da uçuk tedavisi için etkili olmakla birlikte cildin beslenmesine yardımcı olmaktadır.

Dudak Kremleri İyileşmeyi Kolaylaştırıyor

Özellikle içeriğinde dokosanol maddesi bulunan dudak kremleri uçuğun iyileşmesi için çok etkilidir. Kurak iklimlerde yaşayanların bu kremleri düzenli olarak kullanmasında yarar var aksi halde uçuk kabuk bağlama evresinde yeniden çatlayarak büyüyecektir. Bu kremler uçuk çıkmasını engellemek için oldukça başarılıdır.

Dudak Uçuklarını Geçirme Yolları
Dudak Uçuklarını Geçirme Yolları

Uçuğu Geçiren Besinler Nelerdir?

Lisin adı verilen amino asitler uçuğun iyileşmesini hızlandırmak için son derece etkilidir. Bu nedenle içeriğinde lisin bulunan baklagiller, et, balık, süt gibi besinlerin tüketilmesi gerekiyor.

1. Sarımsak

Sarımsak vücudumuzda bulunan bir çok virüsle savaşan bir besindir, özellikle doğal antibiyotik olarak bilinen bir besindir. Bir diş sarımsağı ikiye bölerek yuttuğumuzda vücudumuzda uçuğa neden olan herpes virüsü ile doğrudan savaşarak uçuğu önleyici etkiler gösterir.

2. Sirke ve Bal

Sirke ve bal içeriklerinde bulunan antiviral maddeler sayesinde düzenli tüketiminde uçuğun tedavisi için etkili rol oynamaktadır.

Uygulanışı için 1 çorba kaşığı balı bir miktar sirke ile çok iyi şekilde karıştırarak temiz bir pamuk ile uçuğa doğrudan uygulayın.

3. Süt

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sütün içerisinde yer alan listin adı verilen madde sayesinde uçuğun iyileşmesi için etkili bir besindir.

Uygulanışı için 1 parça temiz pamuğun üzerine doğal sütü dökerek uçuğun olduğu bölgeye uyguluyoruz. Özellikle uçuğun çıkacağını anladığınız ilk anlarda uygulamak büyümesini engelleyerek iyileşme sürecini başlatacaktır.

4. Siyah Çay

Siyah çay poşetini sıcak su ile bir miktar ıslattıktan sonra uçuk olan bölgeye kompress uygulayarak bastırıyoruz. Bu yöntem özellikle kabarıklığın geçmesine ve iyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olacaktır.

5. Limon

Bu yöntemde özellikle misket limonu kullanıldığında dudak uçuklarını geçirme yolları arasında etkili bir yöntemdir. Misket limonu içeriğinde bulunan antiviral özellikler sayesinde uçuğun geçirilmesi için etkin bir yöntemdir.

Uygulanışı için uçuğun üzerine her gün bir kaç damla misket limonu damlatmalısınız.

6. Aloe Vera ile Domates

Dudaklarınıza günlük olarak düzenli temizlik uygularken bir kaç damla domates suyuyla dudakları temizledikten sonra aloe vera uyguluyoruz. Aloe Vera içinde yer alan pek çok yararlı bileşen sayesinde uçukların çok hızlı bir biçimde tedavi edilmesi ve kurutulmasında etkilidir.

7. Karbonatlı Limon

Karbonat diş temizliğinde olduğu kadar bakterilerin yok edilmesinde de çok faydalı etkiler göstermektedir. Karbonatı bir miktar limon ile karıştırdıktan sonra uçuğun üzerine uygulayarak uçuğun yayılmasını engelleyebildiğiniz gibi, tedavi edilme sürecini de kısaltabilirsiniz. Biraz ağrılı ancak etkili bir çözümdür.

8. Nane Yağı

Nane yağı baş ağrısına iyi gelmekle birlikte aynı zamanda dudak uçuklarını geçirme yolları içerisinde de etkili bir uygulama olacaktır.

Uygulanışı için bir kulak çubuğunun üzerine bir kaç damla nane yağı damlatarak yeni çıkmaya başlamış ve oluşmuş olan uçukların önlenmesini sağlayabilirsiniz. Uygularken ilk olarak çevresine daha sonra ise orta kısmına sürerek uygulamak gerekiyor.

Uçuğun Önlenmesi İçin Diğer Yöntemler

* Uçuğun geçirilmesi için temizliğin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Diş fırçalarının, havluların ve diğer bakım ürünlerinin düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir.

* Diğer yandan sürekli kullanılan bardak, çatal, bıçak, kaşık gibi ürünlerin de düzenli olarak sterilize edilmesi çok önemlidir.

* Vücudunuzun kişisel bakımının ve temizliğinin de yapılması çok önemlidir, bunun için elleriniz başta olmak üzere vücudunuzun tamamını bakteri ve virüslerden uzak tutmalısınız.

Uçuk Ağrısını Geçirme Yolları

Dudak uçuklarını geçirme yolları uygulandıktan sonra uçuğun neden olduğu ağrının geçirilmesi için özellikle zonklamayı önleyici etki göstermek için buz uyguluyoruz. Buna ek olarak buz yaranın dezenfekte edilmesi için de etkilidir.

Uygulanışı için 1 küp buzu uçuk bulunan bölgeye baskı yaparak uyguladıktan sonra yarım dakika adar bekletiyoruz. Bu işlemin ardından buzu atmalısınız, aynı buzu yeniden dudağınıza uygulamak uçuğun yayılmasına neden olabilir.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz dudak uçuklarını geçirme yolları ile ilgili konuya eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ve tecrübelerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.