Evde Doğal Sabun Yapımı

0

Evde Doğal Sabun Yapımı ve Ev Yapımı Doğal Sabun Yapımı hakkında her şey burada! Evde doğal sabun yapımı sanıldığı kadar zor ve karmaşık bir işlem değildir, özellikle marketlerden satın almış olduğumuz içinde çeşitli kimyasallar bulunan sabun çeşitlerine evde sabun yapımı ile en sağlıklı seçeneği kendimiz yapabiliyoruz.

Evde yapılan sabun içine ekleyeceğimiz malzemeler ile kolaylıkla kokulu ve renkli olmasını da sağlamanız mümkündür. Üstelik elde ettiğimiz ürünleri yalnızca kendimiz kullanmak için değil evimizin bütçesine katkıda bulunmak için de üretmek bir alternatif olabilir. Kullanacağımız malzemeler ile yapılış seçeneklerini beraber inceleyelim;

Evde Sabun Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  • Sabun bazı
  • Alkol ya da kolonya
  • Renklendirmek için gıda boyası ya da sabun yapımı için satılan sabun boyası
  • Sabunlarımızı şekillendirmek için sabun kalıpları ya da farklı formlarda silikon kalıpları

Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Sabun Yapımı: Bu aşamada mikrodalga bir fırına ihtiyacımız var fakat olmasa da panik yapmayın yine de sabunumuzu hazırlayabiliriz.

Gerekli Malzemeler ve Yapılışı:

1. İlk olarak sabun bazını ufak parçalar halinde doğrayarak elde ettiğimiz malzemeyi cam kaba ya da cam bir bardağa boşaltıyoruz.
2. Cam kabı malzemeyle beraber mikrodalga fırına koyarak yaklaşık olarak 60 saniye kadar eritiyoruz.
3. Ev yapımı doğal sabun yapımı ana malzemeleri buraya kadar. Eğer sabunu renklendirmek istiyorsanız erimiş malzemenin içine bir kaç damla gıda boyası ilave ederek çok iyi şekilde karıştırarak renklendiriyoruz. (Bu aşamada farklı renklerin karıştırılmasıyla özel renklerin elde edilmesi de mümkün, zevkinize kalmış.)
4. Son aşamada hazırladığımız renkli sabun karışımını özel sabun kalıpları ya da silikon kalıplara ilave ederek donması için 25 – 30 dakika kadar bekleterek donduruyoruz.
5. Sabunları kalıplardan çıkardıktan sonra meydana gelmiş olan hava kabarcıklarının önüne geçebilmek için kolonya ya da alkolden yardım alacağız. Bu aşamada hava kabarcıkları sizi rahatsız ediyorsa, sabun karışımı donmadan önce karışımın içine sprey şişesine doldurulmuş kolonya ya da alkolden bir kaç fıs sıkıyoruz. Bu şekilde donmaya bıraktığımızda hava kabarcıkları oluşmayacaktır.

Not: Mikrodalga fırınınız bulunmuyorsa sabunu eritmek için büyükçe bir şişeye su doldurun ve bir kapla malzemeleri benmari usulü eritin. Buna ilave olarak mikrodalga fırın ile karışımı eritecek olursanız tekrardan yemekleri ısıtmak için çok iyi şekilde havalandırılmalı ve temizlenmelidir. (Hatta mikrodalga fırınınızın kapağı açık şekilde 24 saat bekletmenizde fayda var.)

Evde Doğal Sabun Yapımı
Evde Doğal Sabun Yapımı

Evde Kokulu Sabun Yapımı

Sabun yapımının temel öğelerini yukarda gözden geçirdik. Şimdi ise evde kokulu sabun yapımı ile Evde Doğal Sabun Yapımı ve alakalı ayrıntılara bakalım;

Gerekli Malzemeler ve Yapılışı:

  • Sabun bazı
  • Sabunu renklendirmek için gıda boyası ya da sabun boyası
  • Alkol ya da kolonya
  • İstediğiniz kokulara ait esanslar
  • Sabunları şekillendirmek için silikon kalıplar

(Malzemeleri nereden bulacağınızı yazının altında açıklayacağız.)

1. Evde kokulu sabun yapımı için benmari usulü ile eritme yöntemini inceleyelim. Bunun için bir tencereye su ilave ederek cezvenin içine sabun bazını keserek atıyoruz ve eritiyoruz.

2. Renklendirmek istiyorsanız bu aşamada arzu ettiğiniz renklerde sabun boyası veya gıda boyasından bir kaç damla ilave ediyoruz.

3. Daha sonra istediğiniz sevdiğiniz kokuların esansını bir kaç damla ekleyerek hazırladığımız malzemeleri çok iyi şekilde karıştırıyoruz.

4. Sabunu dökeceğimiz kalıbın içine ise bir kaç damla sprey ile alkol ya da kolonya sıkarak hava kabarcıklarının önlenmesini sağlayarak, sabun karışımımızı kalıplara döküyoruz.

5. 25 – 30 dakika kadar donmasını bekleyerek hazırladığımız ev yapımı doğal sabun kalıplarını silikondan ayırarak çıkartıyoruz ve sabunumuz hazır.

Yukarıda incelediğimiz ev yapımı doğal sabun yapımı ile alakalı konuya eklemek arzu ettiğiniz her çeşit soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.