Fotoğraf Stüdyosu İşi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fotoğrafçı Stüdyosu İşi
0

Fotoğrafçı yani fotoğraf stüdyosu açmak istiyorum diyenler için harika bir kılavuz hazırladık. Bu yazımızda fotoğraf stüdyosu işi hakkında bilgiler vereceğiz. İlgilenen herkes bağımsız olarak fotoğrafçı olarak çalışma fırsatına sahiptir. Uzun vadeli başarı için yüksek seviyede iş zekası ve nitelikli çalışma itibarı önemlidir.

Fotoğraf Stüdyosu İşi

Bir fotoğrafçı olarak bağımsız olarak çalışmak istiyorsanız, daimi olarak takip ettiğiniz iyi düşünülmüş bir konsepte ihtiyacınız var. İlgilenen bir kişinin bağımsız olarak fotoğrafçı olarak çalışabileceği farklı disiplinler bazı durumlarda örtüşmektedir – yine de bu ticarette siparişle ilgili referanslar büyük önem arz etmektedir.

Basın fotoğrafçısı: Basın fotoğrafçısı mesleği, serbest fotoğrafçı olarak çalışmanın bir yoludur. Bu durumda bir işletme kaydı gerekli değildir. Diğer bir avantaj da sanatçıların sosyal sigorta fonundan sağlık sigortası yaptırabilme imkanıdır. Bu, bir fotoğrafçı bir sanatçı olarak çalışıyorsa ve resimler müşterinin özelliklerinden bağımsız olarak gösteriliyorsa, sigortalı için daha hesaplı primlerle puanlanıyor. Basın fotoğrafçısı dergi ve günlük gazetelerde çalışmayı tercih ediyor. Basın ajansları ve PR ajansları da basın fotoğrafçısının müşterileri arasındadır.

Stüdyo fotoğrafçısı: Stüdyo fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık içinde geniş bir yelpazeyi kapsar. Reklam fotoğrafçılığının faaliyet alanları modadan endüstriyel ve yemek fotoğrafçılığına kadar uzanmaktadır. Özellikle kısa süreliğine fotoğrafçı olarak kendi hesabına çalışan yeni başlayanlar, ilk günlerde ek gelir elde etmek için fotoğraf stüdyolarında alışılmış portre resimleri da sunuyorlar.

Fotoğraf ajansları: Serbest fotoğrafçı olmak, Fotoğrafçı olarak bağımsız çalışmanın diğer bir yolu da fotoğraf ajanslarıyla çalışmaktır. Bu ajanslar, fotoğrafçıları özel görevlerle cezbeder ve ardından aldıkları görüntü malzemesini pazarlar. Ajanslarla çalışmak pek çok fotoğrafçıya ek bir gelir ve önemli referanslar sunuyor.

Fotoğrafçı Stüdyosu İşi
Fotoğrafçı Stüdyosu İşi

Fotoğraf stüdyosu açmak

Bağımsız olarak fotoğrafçı olarak çalışmaya ve serbest çalışma yoluna gitmeye karar verilirse, işletme kaydı gerekmez. Kategoriniz yani iş seçim türünüz ister sanatçı ister basın fotoğrafçısı olsun, vergi daireleri tarafından özel olarak oluşturulmuş profesyonel komiteler tarafından gerçekleştirilir. Bir fotoğraf stüdyosu açılırsa, işyeri kaydı ve dolayısı ile odaya üye olunması gerekir. Ticaret kanunundaki değişikliklere rağmen, bir şahıs bağımsız olarak fotoğrafçı olarak çalışmayı planlıyorsa, sağlam bir eğitim temel oluşturmalıdır. Birçok müşteri için eğitim kanıtı daha önce bir kalite kriteridir.

Bir fotoğrafçı olarak bağımsız çalışabilmek için, bir iş kurmanın her adımında dikkatli bir şekilde hazırlanmış olan bir iş planı vazgeçilmezdir.. İş planı, bir başlangıç ​​ve yatırım konsepti olarak hizmet eder ve farklı ve güvenilir bir biçimde sunulmakta olan analizleri ve ortaya çıkan bilgileri içermelidir. Buna mevcut piyasa şartları ve sektöre özel gelişmeler dahildir. Hesaplanan fiyatlar ve önceliklere sahip bireysel hizmet yelpazesi de bu planın önemli bir parçasıdır. Konum, rekabet durumu, hedef grup, müşteri potansiyeli ve (profesyonelliğe bağlı şekilde) ilgi alanı hakkında pazar analizinin bir parçası olarak toplanan veriler, iş planının vazgeçilmez bileşenleridir. Diğer içerikler, şirketin kısa, orta ve uzun süreli planlaması ve bunun neticesinde ortaya çıkan personel planlamasıdır.

Fotoğrafçı Stüdyosu İşi
Fotoğrafçı Stüdyosu İşi

Profesyonel fotoğraf stüdyosu

Birinin fotoğrafçı olarak serbest meslek sahip olduğu uzmanlığa bağlı şekilde, gerekli yatırım değişecektir. Bir basın fotoğrafçısı olarak temel ekipman, stüdyo fotoğrafçısına kıyasla nispeten düşük bir yatırımdır. Çoğu zaman, temel ekipmanın önemli parçaları, basın fotoğrafçıları için zaten mevcuttur. Reklam fotoğrafçılığı için bir fotoğraf stüdyosu açıldığında durum farklıdır. Orta ölçekli fotoğraf pazarlama topluluğu, aşağıda belirtilen minimum ekipmanı önermektedir:

Saf fotoğraf ve röportaj fotoğrafçılığı, iki küçük formatlı kamera, 18 ila 300 milimetre arasında odak uzaklığına sahip çeşitli lensler ve bir el flaşı içeren standart ekipmanla zaten gerçekleştirilebilir.

Uzmanlık, stüdyo prodüksiyonları yolu ile fotoğrafçılıktaysa, minimum ekipman gereksinimleri çok daha yüksektir. Temel teknik ekipman, birkaç orta format kameradan (6 × 6 kamera), 50 ila 150 milimetre odak uzaklığına sahip çeşitli lenslerden, en az üç fotoğraf lambasından ve alternatif ya da ideal olarak kuvvetli bir flaş sisteminden oluşur. Fotoğraf bağlamında bireysel arka plan tasarımı için özel bir arka plan cihazı vazgeçilmezdir. Bu minimum donanıma ilave olarak, fotoğraf stüdyosu gibi çok büyük bir mağaza ve uygun yazılıma sahip kuvvetli bir donanım gereklidir.

 

  • Müşterilerinizi analiz edin
Fotoğrafçı Stüdyosu İşi
Fotoğrafçı Stüdyosu İşi

İyi düşünülmüş bir satın alma, başarının temelini oluşturur. Gelecekte bağımsız bir fotoğrafçı olarak çalışmayı planlayan herkes için önemli bir adım, anlamlı bir çalışma klasörü oluşturmaktır. Kartvizitleri içeren bu klasör, fotoğrafçıya hedef kitlesinin hedef kitlelerine eşlik eder. Kendi performansınıza güven oluşturmak için tartışmalar iyi ve yoğun bir biçimde hazırlanmalıdır. Özenle tasarlanmış ve anlaşılır bir internet sitesi, kendi kısa biyografinizi ve çalışma tercihinizi sunar. Gelecekteki pek çok müşteri daima yeni yetenekler arıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.