Fotoğrafçı Dükkanı Nasıl Açılır? İş Fikirleri

0

Bu yazımızda Fotoğrafçı Dükkanı Nasıl Açılır? konusunu işleyeceğiz. Bu makalemiz, fotoğraf ajansının gelecekteki sahiplerinin hayallerini hayata geçirmek için atmaları gerekli olan gerekli adımlara genel bir bakış sunmaktadır. Alışılmadık motifler için bir gözünüz var mı? Güzel anları yakalamayı başarıyor musunuz? Belki de bir fotoğrafçı olarak eğitim almışsınızdır, o zaman bir fotoğraf ajansı açmak tam size göre.

Fotoğrafçı Dükkanı Nasıl Açılır?

Pazar araştırmasından doğru finansman arayışına, yasal formun seçimine ve bir iş planının hazırlanmasına kadar, bu makalede bir fotoğraf ajansının başarılı bir biçimde açılması için tüm önerilerimizi bulacaksınız Fotoğrafçı Dükkanı Nasıl Açılır? yanıtı burada

Hedef Kitlenizi Belirleyin ve Rakiplerinizi Analiz Edin

Kendi fotoğraf ajansınızı kurmanın ilk adımı bir pazar analizi yapmaktır. Bu, fikrinizin pazarda başarılı olma ve kar elde etme potansiyeline sahip olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Pazar araştırması bağlamında çeşitli unsurların dikkate alınması gerekir.

Her şeyden önce, pazar eğilimlerinin incelenmesi gerekir. Bu, hangi ürünlerin en umut verici olduğunu belirlemenize yardım edecektir. Bir sonraki adım, hedef müşterilerinizi belirlemek ve ürünlerinizden ve fiyatlarınızdan beklentilerini anlamaktır. Düğün resmi, moda çekimi veya portre resmi çekmek isteyip istemediğinize bağlı şekilde teklifinizi ve fiyatlarınızı farklı tipte tasarlamanız gerekir. Potansiyel hedef gruplarınızı yaş, ihtiyaç ve bütçeye göre sınıflandırın. Ardından teklifinizi birincil hedef müşterinize göre uyarlayın.

Yarışmayı incelemek ve planladığınız yerde başka hangi tekliflerin mevcut olduğunu belirlemek de önemlidir. Belirli koşullar altında, bunlar işletmenizle direk olarak rekabet halinde olabilir. Örneğin, zaten bölgede düğün resimleri konusunda tecrübe kazanmış bir fotoğraf ajansı var ise, o zaman değişik bir odak seçmelisiniz.

Fotoğrafçı Dükkanı
Fotoğrafçı Dükkanı

Konsept En Önemlisi

Artık piyasayı analiz ettiğinize göre, şimdi işinizle beraber almak arzu ettiğiniz konseptle ilgilenmeniz gerekmektedir. Hedeflediğiniz pazarda zaten başka fotoğraf stüdyoları olabilir. Bu durumda, kendinizi rakiplerinizden farklı kılmak için pazarda bir niş bulmaya çalışın. Sihirli kelime farklılaşmaktır! Örneğin, temalı çekimlerde profesyonelleşebilirsiniz. Akıllı bir plandan korkmayın, herkesi hedeflemek mecburiyetinde değilsiniz yalnızca hedef kitlenizi.

Konsept en önemlisi diyoruz çünkü; dışarıdan izlenim ve müşterilerinizin neden sizi tercih etmesi gerektiği konusunda daha sıcak bir ortam hazırlamanız önemlidir.

Doğru konumu bulun!

Kendi fotoğraf ajansınızı açmak istiyorsanız, yalnızca beceri ve tutkuya değil, hem de elbette doğru yere de ihtiyacınız var. Hangisi büyük ölçüde iş konseptinize bağlıdır. Müşterilerin size gelmesini istiyorsanız, işlerinizi de sergileyebileceğiniz şehirde merkezi bir yer seçmelisiniz. Ayrıca dükkana toplu taşıma araçlarıyla kolayca erişilebilir olmalıdır. Öte yandan, etkinlik fotoğrafçılığında profesyonelleşmek istiyorsanız, zaten müşterilerinize gideceğiniz için konum daha az önemlidir. Bu durumda ofisinizi evinizde kurarak başlangıç ​​olarak maliyetlerden tasarruf edebilirsiniz.

İdeal olarak, iş konseptiniz ve yer seçiminiz el ele gider!

Serbest meslek sahibi olmanın ilk fotoğrafı adımı, kendi şirketinizi ilgili ticaret siciline kaydettirmektir. Ayrıca, serbest meslek sahibi olabilmek için izin alınması ve bazı nitelikler de aranabilir. Şüphe durumunda, bir avukattan ya da sorumlu Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisinden profesyonel önerisi alınması öneri edilir. Bu alandaki formaliteler hakkında daha fazla bilgi için uzman fotoğrafçıların ve film yapımcılarının fotoğrafı web sitesini ziyaret edin .

Fotoğrafçı Dükkanı Açmak İçin İşinizi Kurun

Fotoğraf ajansının tek sahibi sizseniz, şahıs şirketi açabilirsiniz. Bu, iş yapmanın en basit şeklidir, fakat iflas durumunda tüm kişisel servetinizden siz sorumlusunuz. Öte yandan, başkalarıyla beraber bir iş kurmak istiyorsanız, ayrı bir yasal şekil seçmeniz gerekir. Bu durumda, evvela bir limited şirket veya şahıs şirketi tercih edebilirsiniz.

Fotoğrafçı Dükkanı
Fotoğrafçı Dükkanı

Profesyonelliğini Yansıtın

Gerekli ilk yatırım, büyük ölçüde iş konseptinize bağlıdır. Bunun neye benzediğine bağlı şekilde, müşterilerinize ulaşmak için kendi tesislerinize (stüdyo) ve / ya da araçlarınıza ihtiyacınız olacak. Müşterileriniz size geldiğinde onların değişip hazırlanabilecekleri bir oda da planlamalısınız. Ayrıca görüntüleri yaratmak için yüksek nitelikli fotoğrafçı ekipmanı ve ayrıca bir bilgisayar ve son işleme için uygun programlar satın almanız gerekecektir.
İnsan gücü gereksinimleri

Bir fotoğraf ajansı açmak, muhakkak personel istihdamı gerektirmez. En azından hem fotoğrafçılık işine aşina iseniz. Ancak, faaliyetlerden herhangi birine aşina değilseniz, yardım ihtiyacınız olacaktır. Özellikle başlangıçta, belirli görevlerin dış hizmet sağlayıcılara yaptırılması ve onlarla sipariş bazında çalışılması öneri edilir. Daha sonra kadrolu personel almayı düşünebilirsiniz. Eğer öyleyse, işe alırken adayların mesleki niteliklerine dikkat etmeli ve bir çalışana ödeme yapacak kadar atamanız olduğundan emin olmalısınız.

Fotoğraf ajansınızın iş planı

Pazar araştırmanızda analiz ettiğiniz tüm unsurların iş planınızda dikkate alınması gerekir. Bu belge, bir işe başlarken son derece önemlidir ve projenin fizibilitesini değerlendirmenize olanak tanır. Ayrıca, potansiyel yatırımcılara sağlam bir iş planı sunabiliyorsa, girişimcinin fon bulmasını da kolaylaştırır.

İş planı aşağıda belirtilen hedeflere sahiptir:

  • Projenizi hayata geçirmeden önce çevrenizdeki insanlardan yardım alın ve düşüncelerini önemseyin
  • Plan, Proje ve stratejilerinizi en doğru bir şekilde planlayın
  • Kredi çekebileceğiniz bankaları ikna edin
  • Gelecekte ne gibi hedeflerim var? planınızı hazırlayın
  • Ortaya çıkabilecek çeşitli zorlukları ve zorlukları daha önce tahmin edin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.