İç Dekorasyoncu Nasıl Olunur? (İç Tasarım)

0

Dekor öğeleri, sadece Noel sezonunda değil, senenin geri kalanında da pek çok insan arasında çok popülerdir. İlgili malları sunan mağazalar birkaç senedir çok büyük bir popülerlik kazanıyor  fakat hem de, evvela tanınmış zincirlerden gelen muazzam rekabet baskısıyla da uğraşmak zorundalar. Yine de bir dekorasyon mağazası açmak ve bu şekilde müşterilere ilham vermek isteyen herkes, her şeyden önce bir şeyi gözden kaçırmamalıdır: benzersizlik. Yalnızca mağazanızda bulunan ürünlerden oluşan bir ürün yelpazesinin başarının anahtarı olması muhtemeldir. Aşağıdaki makale, bir dekorasyoncu mağazası açmak arzu ettiğinizde başka nelere dikkat etmeniz gerektiğini size söyleyecektir.

İç Dekorasyoncu Nasıl Olunur?

İç tasarım terimi elbette bir hayli geneldir ve bireysel uygulama için çok fazla alan bırakır. Bu iyi bir şey, çünkü eksiksiz olarak herkes “Dekorasyon” ile değişik bir şey anladığı için, mükemmel bir konsept yaratmak ve bu şekilde kalabalığın arasından sıyrılmak için nerdeyse sonsuz olanaklara sahipsiniz.

Prensipte şu geçerlidir: Açmak arzu ettiğiniz Dekorasyonu ne kadar bireysel olursa o kadar iyidir. Konseptinizi meydana getirirken kendinize şu soruları sormalısınız:

 • Hedef grubum kime ait olmalı?
 • Hangi ürünleri sunmak istiyorum?
 • Sadece benden satın alınabilecek ürünler mi olacak?
 • Müşterilerime sunduğum katma değer nedir?
 • Dükkanın binaları hangi özel özelliklere sahip olmalıdır?
 • Benzersiz satış teklifim nedir?

Bu soruların yanıtları, otomatik olarak dekorasyon mağazanızın profilini keskinleştirmenize ve parça parça profesyonel bir konsept oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu da diğer tüm adımların temelini oluşturur.

İç Dekorasyon mağazası açmak

Bir dekorasyon mağazası açmak istiyorsanız, bir işletme kaydettirmeniz gerekir. Bu da, hangi yasal biçimi seçeceğinizi önceden düşünmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu seçimin iyi düşünülmesi gerekiyor çünkü gelecekteki birçok kararı ve sorunu etkiliyor.

Bir dekorasyon mağazası açan çoğu kişi, klasik şahıs işletmesini tercih eder. Bu yasal biçim genellikle bürokratik olarak kabul edilmez ve nispeten hızlı bir şekilde oluşturulabilir. Bir notere veya avukata gitmenize gerek yok, sadece ticaret ruhsatınızı doldurup teslim edin ve yerel ticaret ofisinizden ve çevrimiçi olarak alabileceğiniz bir belge. Ancak, şahıs işletmesi yalnızca olumlu olarak değerlendirilemez. Bu yasal formun ana dezavantajı sınırsız sorumluluktur. Bunun anlamı şudur: dekorasyon maalesef iflas ederse, sadece ticari mülkünüzden değil, aynı zamanda özel mülkünüzden de sorumlusunuz.

Kendilerini buna karşı korumak isteyen kurucular, şirket veya onun “küçük kız kardeşi”  yasal biçimini tercih etmelidir. Birçoğunun bilmediği şey: Bir şirket, bir şahıs tarafından da kurulabilir. Muhtemelen bu yasal şekle karar verirseniz sizi bekleyen en büyük zorluk, şirketi kurarken kanıtlamanız gereken 250.000 TL sermayedir. Bu tutara sahip değilseniz, ilginizi çekecektir. Bunun şirketiniz ile çok benzer avantajları vardır (yani özel varlıklarınızın güvenliği), ancak yalnızca ciddi bir TL sermaye gerektirir.

İç Dekorasyoncu Nasıl Olunur
İç Dekorasyoncu Nasıl Olunur

Bir dekorasyon mağazası için doğru yeri bulun

Bir dekorasyon işi kurmak, hem düzenli hem de dışarıdan gelen müşterilerle yaşar. Her iki gruba da optimum şekilde hitap edebilmek için iyi bir konuma çok önem vermelisiniz. Dekorasyon dükkanı açmak isteyen, doğal olarak bulunmayı ister ve dolayısıyla ara sokaklarda saklanmak istemez. Bu nedenle işletmeniz için ideal konum:

 • işlek bir caddede
 • giyim mağazaları, şarküteri mağazaları vb. gibi diğer mağazaların hemen yakınında.
 • toplu taşıma ile kolayca erişilebilir
 • şehir içi bölgede
 • bir park yerinin yakınında

Elbette, satın almayı seçtiğiniz mülk fiziksel bir mağaza olmalıdır. Bu, binaların bir evin zemin katında olduğu ve sokağa baktığı anlamına gelir. Büyük vitrinler sizi gezinmeye ve yoldan geçenlerin ilgisini çekmeye davet ediyor. Dükkanın girişi her zaman açıkça tanınabilir olmalı ve şunu önermelidir: “Girin, çok hoş geldiniz”.

Dekorasyon mağazasında hangi ürünler sunuluyor?

İşletme tescil edildiğinde ve dekorasyon işiniz için mükemmel bir yer bulduğunuzda, sunulan ürünlere somut bir şekilde bakmanın tam zamanıdır.

Bir dekorasyon mağazası sahibi olarak elbette herkesin zevkine uygun ürünlerden herkesin çayı olamayacak çok özel parçalara kadar pek çok farklı seçeneğiniz var. Aradaki her şey ve farklı tarzların renkli bir karışımı da elbette mümkün.

Temel olarak, bir dekorasyon mağazasının ziyaretçileri aşağıdaki ürünleri bekler:

 • mumlar
 • Soymak
 • Çerçeve
 • aynalar
 • Kendin Yap projeleri için el işi öğeleri
 • karakterler
 • Yaşam aksesuarları
 • Tekstiller (örneğin yastıklar ve battaniyeler)

Bir dekorasyoncu açmak istiyorsanız yukarda da belirtildiği gibi – rekabette öne çıkmalısınız. Bunu yapmanın en kısa yolu da elbette yalnızca sizden satın alınabilecek ürünler sunmaktır. Diğer dekorasyon mağazalarının müşterilerine neler sunduğunu öğrenmek için daha önce şehrinizi daha yakından inceleyin. Kendi işinizde bulabileceğiniz her şeyi satmak mecburiyetinde değilsiniz.

İç Dekorasyoncu Nasıl Olunur
İç Dekorasyoncu Nasıl Olunur

Tam da bu noktada başlamak ve ayrı bir yol izlemek çok daha mantıklı. Örneğin, pek tanınmayan genç tasarımcılarla işbirliği yapmaya ya da küçük taşra kasabasına henüz ulaşmamış malları satın almaya ne dersiniz? Olasılıklar çeşitlidir ve kişisel tercihleriniz için bolca alan sunar. Her bir ürünü birer birer seçtiğinizde ve onunla bir şeyler ilişkilendirdiğinizde, mağazanızın ziyaretçileri bunu hemen hissedecek ve takdir edecektir. Diğer yandan, net bir çizgi göstermeyen ve sadece mümkün olan en yüksek kâra yönelik olan, dikkatsizce bir araya getirilmiş bir dizi, daha az coşku yaratacaktır. Herhangi bir değiştirilebilir en temel akım dekorasyon satın almak istiyorsanız, genelde büyük zincirlerden birine yönelirsiniz.

İç Dekorasyonculuk işi

Dekorasyon mağazanızı açtığınızda, müşterilerin dikkatini yeni teklife çekmekten daha önemli bir şey yoktur. Özellikle ilk aylarda (konum ne olursa olsun) bulunmanız ve insanların algısında yer edinmeniz gerekmektedir. Hiçbir şeyi şansa bırakmak istemeyen kurucular, pazarlama konusu ve yanı sıra gelen tüm erken bir aşamada ilgilenirler.

Klasik pazarlama önlemlerine ilave olarak, dekoratif mağazalar özellikle nispeten genç Instagram reklam tanıtımdan yararlanmaktadır. Açıkça görüntü ve video içeriğine odaklanıp sosyal medya, hayattaki ince şeylerle uğraşmaktan hoşlanmayan kullanıcılar için bir kılavuzdur ve bu elbette tüm biçimleriyle dekorasyonu da içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.