Mülk Yönetim Şirketi Açmak

Mülk Yönetim Şirketi Açmak
0

İdari işlerle uğraşmayı seven ve ideal olarak emlak sektöründen gelen herkes bir mülk yönetim şirketi kurmayı düşünmüş olabilir . Bir mülk yöneticisi olarak, çok çeşitli görevlerden siz sorumlusunuz. Esnaf işe alırlar, herhangi bir soruları olduğunda kiracılara açıktırlar, elektrik faturaları düzenlerler ve her şeyin “problemsiz” yürümesini sağlarlar. Müşterileriniz, tüm bunlarla ilgilenmek istemeyen, fakat işi yapabilmek için harici bir hizmet sağlayıcı tutmayı tercih eden çeşitli mülk sahiplerini içerir. Teori bu. Ancak bir mülk yönetiminin kurulması pratikte nasıl çalışır?

Mülk Yönetim Şirketi Açmak

Bir mülk yönetim şirketi kurmak, en başta göze hoş gelmeyebilir ve sanki üstesinden gelinmesi gerekli olan birkaç engel varmış gibi. Ama gerçekten böyle mi? Gelişmekte olan bir mülk yöneticisinin bu sektörde kendi işini kurmadan önce herhangi bir ön şartı yerine getirmesi gerekmiyor mu ya da belirli kanıtlar sağlamaları gerekmektedir mu?

Mülk yöneticisi mesleği izin gerektirmez ve bu sebeple herkes tarafından uygulanabilir. Ancak, belirli bilgi ve diğer özelliklere sahipseniz bu bir avantajdır. Aşağıdaki liste size bunun eksiksiz olarak ne hakkında olduğunu söyler:

 • İş bilgisi
 • inşaat mühendisliği bilgisi
 • kira hukuku bilgisi
 • (genel) emlak bilgisi
 • Ustalarla çalışma deneyimi
 • iletişim yeteneği
 • empati
 • organize ve yapılandırılmış çalışma şekli
 • Sorumluluk duygusu
 • Karar verme yeteneği

Gördüğünüz gibi: bir mülk yönetim şirketi kurmak isteyen herkes, ayrıntılı uzmanlık bilgisine ve pek çok özellik ve beceriye sahip olmalıdır. Elbette zamanla çok şey kazanabilirsiniz ama kendi işinizin başındaki zorluğu kesinlikle küçümsememelisiniz. İlk andan itibaren çok sayıda müşteri kazanmak istiyorsanız, uzman ve kendisinden emin çalışmayla dikkat çekmeli ve teknik uzmanlık ile ikna etmelisiniz. “Eller ve baloncuklar” hakkında hiçbir fikri olmayan biri, kendilerini pazarda konumlandırmayı zor bulacaktır.

Mülk Yönetim Şirketi Açmak
Mülk Yönetim Şirketi Açmak

Temel olarak, ilgili uzmanlık bilgisinin bir çıraklık ya da bir eğitim kursunda edinilmesi öneri edilir. Bir mülk yöneticisinin klasik kariyer yolu, genelde gayrimenkul ya da ilgili bir derece mesleğinden geçer. Ayrıca daha önce Sanayi ve Ticaret Odası’nda bir kursa katılarak söz gelimi “sertifikalı emlak uzmanı” olma seçeneğiniz de var. Bu nitelikler bir zorunluluk olmasa bile, onları kesinlikle faydalı bulacaksınız:

 • Gerekli uzmanlık bilgisini ve ek becerileri edineceksiniz
 • Profesyonel bir görünüm yayarsınız ve müşterilerinizin güvenini daha hızlı kazanırsınız.

Bir mülk yönetim şirketi kurmak: maliyeti nedir?

Önce iyi haber: Bir gayrimenkul yönetim şirketi kurmayı düşünen herkes, oldukça düşük yatırım maliyetlerini dört gözle bekleyebilir. İşinizin çoğu masanızdan yapılacak. Bu sebeple PC ya da dizüstü bilgisayar, telefon, yazı gereçleri, yazıcı ve tabii ki masanın kendisi benzeri malzemeler zorunludur. Ancak bunun ötesinde, mülk yöneticisi olarak işinizi yürütmek için başka herhangi bir özel araç gereç ya da malzemeye ihtiyacınız yoktur.

Bir başka güzel bilgi: Mülk yönetiminizi ev ofisinde kurmak bütünüyle meşrudur. Sonuç olarak, kiracılar ve mülk sahipleri, idari görevleri nereden yaptığınızı umursamayacaktır. Tek önemli şey, size ulaşılabilmesidir ideal olarak yalnızca gündüzleri değil, akşamları da.

Genel olarak, elektronik cihazların çoğuna zaten sahip olmanız koşuluyla, 20.000 TL’lik bir başlangıç ​​sermayesinin yardımı ile bir mülk yönetim şirketi kurmak bir hayli gerçekçidir. İşletmeniz kurulduğunda, ağır ağır yenileriyle değiştirebilirsiniz.

İşletmenizi Açın!

Ancak yalnızca yatırım maliyetleri değil, hem de başlangıç ​​sürecinin kendisi de yönetilebilir. Türk hukuku, bir mülk yönetim şirketi kurmak için kanıtlanması ya da yerine getirilmesi gerekli olan herhangi bir nitelik ya da gerekliliği öngörmemektedir. Sonuç olarak, sadece yasal bir şekle karar vermeniz ve yetkili ticaret ofisine bir ticaret kaydetmeniz yeterlidir. Ardından hemen başlayabilirsiniz.

Çoğu mülk yöneticisi, işine şahıs şirketi olarak başlar. Bu yasal şeklin özellikle bürokratik olmadığı ve herhangi bir sermaye gerektirmediği düşünülmektedir. Bununla beraber, dezavantajları, iş başarısızlığı durumunda yalnızca uzmanınızla değil, hem de özel mülkünüzden de sorumlu olmanız gerektiğidir. Bu sorunu önlemek istiyorsanız, bir limited şirketi kurmayı düşünmelisiniz.

Mülk Yönetim Şirketi Açmak
Mülk Yönetim Şirketi Açmak

Emlak Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Bir mülk yöneticisi olarak kendinizi farklı çizgilerin bir araya geldiği bir tür kontrol merkezi olarak görebilirsiniz. Onlar yalnızca kiracılar ve mülk sahipleri arasındaki en önemli bağlantı değil, hem de zanaatkarlar, avukatlar, inşaat yetkilileri ve benzerleri için bir temas noktasıdır. Bu biri ya da diğeri için korkutucu görünebilir, ama bu yalnızca bu mesleğin bir parçasıdır.

Çeşitli güçlüklerle başa çıkabilmek için, bir mülk yöneticisi olarak iyi ve ayrıntılı bir ağ kurmak esastır. Kariyeriniz boyunca kurduğunuz herhangi bir iletişim size çeşitli durumlarda yardım edebilir. Bu sebeple, onlara yoğun bir biçimde özen gösterin ve bir seçenekse kendinize yardımcı olmaktan korkmayın.

Bir mülk yönetim şirketi kuruyorsanız, aşağıda belirtilen alanlardaki irtibatlara özel önem vermelisiniz:

 • Zanaat (ör. kiremitçi, boyacı, çatı ustası, tesisatçı ve marangoz)
 • Avukatlar (özellikle inşaat ve kiracılık hukuku uzmanları)
 • Emlakçı
 • Mülk sahibi
 • Yatırımcılar
 • Kiracı ‘çıkar temsilcileri (kiracı dernekleri vb.)

Pazarlama ve müşteri kazanımı

Gayrimenkul sektörü bir hayli rekabetçidir. Mülk yöneticileri de bunu her gün fark ediyor. Yine de rekabette üstün gelebilmek için bir an evvel uygun bir pazarlama konsepti düşünmeli ve uygun adımları atmalısınız. Nihai hedef daima şu olmalıdır: dışarı çıkın ve görünür olun.

Mümkün olan en başarılı pazarlamayı sürdürmek ve bu şekilde yeni müşteriler kazanmak için, bir profesyoneli işe almak oldukça mantıklıdır. Reklam için sadece küçük bir bütçeniz var ise, söz gelimi sosyal ağlarda “boş verin” yapabilirsiniz. Her şeyden önce, Facebook, Twitter ve kariyer ağları LinkedIn ve XING, sektörünüz için idealdir ve kendiliğinden pazarlama için çeşitli alternatifler sunar. Ancak ticaret fuarları ve özel dergiler gibi klasik pazarlama kanalları hiçbir şekilde göz ardı edilmemelidir.

Sonuç olarak, farklı tedbirlerin dengeli bir karışımı genelde özellikle umut vericidir. Farklı alternatifleri denemek ve hangilerinin en potansiyel müşterilere ulaştığını görmek en iyisidir.

Mülk yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz ? Ardından, fikir aşamasından işin başlangıcına kadar, basitçe açıklanmış ve eşlik edilmiş başlangıç ​​platformuna uğrayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.