Müzik Öğretmeni nasıl olurum?

Müzik Öğretmeni nasıl olurum
0

Müzik Öğretmeni nasıl olurum? diye kendi kafanızda kuruyorsanız doğru yerdesiniz. Müzik öğretmeni olmak ve ne kadar kazanıyor gibi sorulara bu yazımızda yanıt bulabileceksiniz. Müzik öğretmeni nasıl olunur sorusuyla hızlıca giriş yapalım. Kanınızda ritim var ve müziğe olan tutkunuzu başkalarına da aktarmak mı istiyorsunuz? O zaman müzik öğretmeni olarak bir kariyer sizin için doğru fikir olabilir. Bir müzik öğretmeni olarak yolunuzdaki belirleyici faktör, bir müzik öğretmeni olarak ne tür bir bağımsızlığı hedeflediğinizdir. Müzikal bağımsızlığınızı başlatırken göz önünde bulundurmanız gerekli olan eğitim, giriş ve temel yasal özellikler hakkında genel bir bakış sunuyoruz.

Müzik Öğretmeni nasıl olurum?

Serbest meslek sahibi bir müzik öğretmeni olarak bir kariyerdeki bir çok özellik ve muhtemel zorluklar, eksiksiz olarak nasıl çalışmak istediğinize bağlı olduğundan, ilk önce size müzik öğretmenleri için çok kompakt bir biçimde mevcut olan çeşitli yolları tanıtacağız:

 1. Müzik okulunda ücretli müzik pedagogu
 2. Serbest meslek olarak müzik öğretmeni
 3. Yarı zamanlı yani part time müzik öğretmeni
 4. Franchise aracılığı ile bir müzik okulunda müzik öğretmeni ya da müdür

Bilmekte fayda var: “Normal” okullardaki müzik öğretmenleri çoğu zaman kadrolu ya da devlet memurlarıdır ve diğer dersleri de öğretirler. Bazı durumlarda, kariyer değiştirici ya da serbest çalışan olarak, müzik öğretme fırsatınız da vardır – o zaman yukarda belirtilen müzik öğretmenleri için aynı kurallar salt müzik okullarında geçerlidir.

Müzik Öğretmeni nasıl olurum
Müzik Öğretmeni nasıl olurum

Müzik Öğretmeni olmak

Bir müzik okulunda full time olarak çalışmak ya da hatta kendi müzik okulunuzu işletmek istiyorsanız, yol genelde eğitimden geçer; bazı federal eyaletler de bu alanda eğitim sunmaktadır . Müzik eğitimi ya da müzik öğretmenliği gibi klasik kurslar size yalnızca “manuel” becerileri, yani bir ya da daha fazla enstrüman çalmayı ya da şarkı söylemeyi öğretmekle kalmaz, hem de evvela öğretmeye odaklanır, yani bilginizi başkalarına nasıl aktarabileceğinizi öğretir. Özel (özel) müzik kolejlerinde, odak noktası genelde daha çok enstrüman çalmak ya da beste yapmaktır.

Bir müzik okulunda serbest meslek sahibi bir müzik öğretmeni olarak başvururken, kurumlar genelde uygun eğitim ve fotoğrafı kanıt gerektirir.

Ancak, “müzik öğretmeni” terimi yasal olarak korunmadığından, uygun eğitimi almadan da müzik öğretmeni olabilirsiniz . Çocukluğunuzdan beri gitar, piyano ya da diğer bir enstrüman çalıyorsanız, bu enstrüman için ders vermekte özgürsünüz. Bir müzik okulunda kariyer değiştirici olarak iş bulmak – enstrümana bağlı şekilde – çok daha zor, ama imkansız değil. Özellikle çok sıra dışı bir enstrüman çaldığınızda.

Ancak, “vasıfsız” bir müzik öğretmeni olarak, bu aktivitenin eğitici kısmını düşünmeyin ya da küçümsemeyin. Müziği ve enstrümanınızı sevmeniz önemli bir ön koşuldur – coşkuyu doğru bir biçimde iletmek ve başkalarına bir şeyler öğretmek , didaktik becerilerin beraberinde sabır ve empati gerektirir.: Bir öğretim ünitesini nasıl tasarlarsınız? Hangi adımlar atılmalı, hangi hedeflere ulaşılmalıdır? Öğrencilerinizin yaşına ve bilgi düzeyine göre alıştırmalar ve ödevler nasıl tasarlanıyor ve nihayet alıştırmaların başarı ile uygulanıp uygulanmadığını nasıl kontrol ediyorsunuz? Bunların hepsi eğitim ve çalışmalar sırasında cevaplanan sorulardır. Alternatif olarak, geçmişte diğer bir yerde müzik derslerinde uygulayabileceğiniz eğitim becerileri edinmiş olmanız da yardımcı olur.

Müzik Öğretmeni nasıl olurum
Müzik Öğretmeni nasıl olurum

Müzik Öğretmenliği yapmak istiyorum

Müzikal ve pedagojik becerilerinize ilave olarak, belirli bir girişimci gen ya da ilgi, serbest meslek sahibi bir şahıs olarak bir hayat için faydalıdır: Kazançlarınızdan ve siparişlerinizden sadece sizin sorumlu olduğunuzu ve satın alma ve pazarlamadan sorumlu olduğunuzun farkında olun. Ayrıca defter tutma ve diğer evrak işleri de dahil olmak üzere günlük işlerinizin organizasyonu kendi elinizde. Birçok konu için vergi danışmanı gibi uzman destek arayabilmenize rağmen – yine de bu alanlarda farkındalık ve belirli bir ilgi önemlidir.

Melodinizi bulun: Benzersiz satış teklifinizi tanımlayın

Eğitiminiz ve kendi işinizin türü ne olursa olsun, bir müzik öğretmeni olarak kariyerinizin başlangıcında, Benzersiz Satış Noktaları olarak da bilinen benzersiz satış noktalarınızı düşünmelisiniz. Sadece “yalnızca” bir piyano öğretmeni olmak ya da şarkı söylemeyi öğretmek, pek çok yerdeki kuvvetli rekabet sebebiyle genelde yetersizdir. Ek olarak, uzmanlık, tutarlı bir iş modeli ve takiben pazarlama önlemleri geliştirmenize de yardım edecektir. Örneğin, kendinize şu soruları sorun:

 • Bireylere mi yoksa gruplara mı öğretmek istiyorsunuz?
 • (Küçük) çocuklar, ergenler, yetişkinler ve/ya da yaşlılar?
 • Yeni başlayanlar, ileri düzey ve / ya da uzmanlar?
 • Odaklanılan bir enstrüman mı yoksa gruplara ve hatta korolara öğretmek için birkaç enstrüman kullanmaya cesaretin var mı?
 • Gospel, rock ve pop ya da klasik gibi bir ya da daha fazla müzik türünde uzmanlaşmak ister misiniz?
 • Öğretme şeklinizde herhangi bir özel özellik var mı, söz gelimi: uygulama ve canlı akışta konumdan bağımsız dersler, açık hava müzik dersleri, küçük tatil kursları ya da müzik gezileri, …?
 • Kendinizi ve becerilerinizi yalnız mı sunuyorsunuz yoksa müziğinizi resim ya da hareket gibi diğer (yaratıcı) fikirlerle mi birleştiriyorsunuz?

Özellikle son iki noktada çok fazla fikriniz var ise ve daha deneysel çalışmak istiyorsanız, bazı muhafazakar müzik okullarında kendinizi diskalifiye edeceğinizi düşünün – bu kesinlikle olumsuz olmak mecburiyetinde değil. Yalnızca benzersiz satış noktanız sebebiyle belirli bir bağımsızlık şekli lehine karar verip vermediğinizi ve sıklıkla karar verdiğinizi bilmelisiniz.

Müzik Öğretmeni nasıl olurum
Müzik Öğretmeni nasıl olurum

Nasıl müşteri kazanırım?

Müzik dersleriniz için hedef kitleye, bütçeye ve fikre bağlı şekilde, farklı yollar sizi ilk müşterilerinize götürür. Çocuklar ve gençler için müzik dersleri için faturanızı ebeveynler öderken, boş vakitlerini seçme konusunda çocukların hala çok fazla söz hakkı olduğunu unutmamalısınız.

Bu sebeple çocuk partilerinde ya da anaokullarında kendi enstrümanınızla çalmak ve bu şekilde ebeveynlerin ve çocukların dikkatini kendinize çekmek yararlı olabilir. Anaokullarında, okullarda ve spor kulüplerinde basit duyurular da iyi fırsatlardır. Çok sınırlı bir yerel alanla, bir sokak lambasındaki ya da süpermarketteki “ilan tahtasındaki” basit el ilanı bile iyi ve ucuz bir reklam tanıtım alanı olabilir.

Öncelikle daha büyük çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere hitap etmek istiyorsanız, sosyal ağ da eksiksiz olarak doğru reklam tanıtım kanalı olabilir: Kendinize ait kısa videoları ve bir müzik parçasını Instagram ve/ya da YouTube’a yükleyin ve başkalarını ikna edin ve ilham verin. Müziğin duygularla çok ilgisi olduğundan, öğrettiğiniz şeylerin örnekleri belki de en önemli tanıtım yöntemidir.

Ne kadar kazanıyor?

Müzik öğretmeni kazançları eğer resmi bir kurumda devlete bağlı olarak ise aylık ortalama 4000 TL ile 6000 TL arasında değişkenlik gösterebilir. Fakat özel bir şirkette veya kendi işletmenizde faaliyet gösteriyorsanız bu kazanç; şehir, konum, hizmet ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ortalama müzik öğretmeni kazancı 4000 TL ile 8000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Eğer alanında bilgili ve uzman niteliğinde birisi iseniz bu kazancınız katbekat fazla olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.