Peyzaj İşi Nasıl Yapılır?

0

Türkler ve bahçıvanlık oldukça iç içedir. Yüzyıllardır atalarımız, çiftçilik ve bahçıvanlık yapmaktadır. Peki ya görevler giderek daha kapsamlı hale gelirse, bahçeniz için artık zamanınız kalmazsa veya artık fiziksel olarak ona bakamaz hale gelirseniz? Tam olarak bu gibi durumlarda, bir peyzaj yardımcısı kiralamanız tavsiye edilir. Endüstri giderek daha popüler hale geliyor. Bu nedenle, gemiye binmek ve kendi bahçe yardımcınızı kurmak için en iyi ön koşullar. Ama burada nelere dikkat etmen gerekiyor?

Peyzaj İşi Nasıl Yapılır?

peyzaj yardımcısı olarak serbest meslek sahibi olmak isteyen herkes elbette tam olarak ne yapmaları gerektiğini veya onlardan ne istendiğini bilmelidir. Her şeyden önce, en önemli bilgi: Bir peyzaj yardımcısı olarak, tam eğitimli bir peyzaj değilsiniz.

Bahçıvanlık mesleği izne tabi olmasa bile, uygun eğitimden geçilmesi özellikle tavsiye edilir. Bu süreçte, günlük işlerinizde pratikte uygulamanız gereken kapsamlı bitki bilgisi edineceksiniz. Örneğin, bahçıvanlar bilir:

 • Hangi bitkilerin hangi gereksinimleri vardır
 • Hangi bitkiler nerede daha iyi gelişir
 • Zararlılarla nasıl başa çıkılır
 • Bir ekim için hangi estetik kurallara uyulmalıdır?
 • Burada ağaçtan dallar kesilir.

Bahçe yardımcısı ise öncelikle çeşitli basit faaliyetleri yürütmekle görevlendirilmiştir. Bir bahçe tasarlamak veya bitki seçimine yardımcı olmak için değil, örneğin:

 1. yabani otlar
 2. Ağaçları, çalıları ve çitleri budama
 3. tırmık yaprakları
 4. Yatakları kazmak
 5. Çimleri biçmek
 6. Bitkileri sulamak
Peyzaj İşi Nasıl Yapılır?
Peyzaj İşi Nasıl Yapılır?

Bir peyzaj işi yapacak birisi olarak, yalnızca yardım veya yardımcı hizmetler olarak da adlandırılabilecek yönetici faaliyetleri sunarsınız. Kural olarak, bunun için bir bahçıvanın uzman bilgisine ihtiyacınız yoktur. Serbest çalışan bir bahçe asistanı olmak için bir işletme kaydedin. Basit bahçıvanlık işi teklif etmek, yaşlı bir bayana yardım etmek, biraz fazladan para kazanmak – peyzaj yardımcısı olarak yapılan işler genellikle siyah yapılır. Bunun anlamı: Kayıtlı bir işletme olmadan ve vergi ödemeden. Biri veya diğeri için oldukça çekici ve basit görünen şeyler elbette Türkiye’de yasaktır. peyzaj yardımcısı olarak ciddi bir iş kurmak istiyor ve suç işlemek istemiyorsanız, işletmenizi kaydettirmeniz çok önemlidir.

Bunu yapmak için ticaret ofisine gidin ve ticaret lisansını doldurun (bu artık çevrimiçi olarak da mevcuttur). Daha sonra vergi dairesinden bir vergi numarası alacaksınız ve başlayabilirsiniz peyzaj yardımcısı olarak serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız, bir işletme kaydetmeniz gerekir.

Bahçe yardımcısı olarak çalışmak için hangi yasal formun uygun olduğunu merak ediyorsanız, net bir cevap bekleyebilirsiniz. İşletmenizi kendi başınıza yürütmeyi düşünüyorsanız, şahıs şirketi önerilir. Öte yandan, büyük düşünmek ve birkaç peyzaj yardımcısı çalıştırmak istiyorsanız (bununla ilgili daha fazla bilgi makalenin devamındadır), o zaman bir firma veya şahıs şirketi kurmak daha iyidir.

Tomurcuklanan bir bahçe yardımcısı olarak, bu nitelikleri yanınızda getirmelisiniz. Bir bahçe yardımcısı olarak günlük görevleriniz nispeten basit olsa bile, bu işi yapmak için herhangi bir gereksinimi karşılamanız gerekmediği anlamına gelmez. Muhtemelen en büyük zorluk, faaliyetlerin uzun vadede vücuda ağır bir yük getirmesi olacaktır. Ek olarak, rüzgar ve hava durumundan bağımsız olarak tüm yıl boyunca dışarıda çalışırsınız. Aşağıdaki liste, peyzaj yardımcısı olarak bir işe uygun olup olmadığınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

 • Egzersiz kapasitesi
 • Fitness
 • Kuvvet
 • temel bitki bilgisi
 • Dışarıda olmanın sevinci (hava nasıl olursa olsun)
 • organize ve yapılandırılmış çalışma

Bu branşta serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız, peyzaj yardımcısı olarak özel bir nitelik veya açık eğitim gerekli değildir. Bununla birlikte, temel bir bahçecilik anlayışına sahip olmanız ve tam bir acemi olmamanız tavsiye edilir. Müşterileriniz, işiniz hakkında bir fikriniz olup olmadığını hemen fark edeceklerdir. Bir bahçe yardımcısı olarak, uygun bahçe aletlerine ihtiyacınız var.

Profesyonel bahçıvanlar için doğru ekipman: Bahçedeki işinizi olabildiğince kolaylaştırmak ve yaralanma riskini azaltmak için doğru ekipmanı almanız önemlidir. Bir bahçe yardımcısı olarak, kesinlikle şunlara ihtiyacınız vardır:

 • dayanıklı giysiler (uzun ve kısa)
 • sağlam ayakkabılar (tercihen çelik burunlu)
 • kalın ve ince eldivenler
 • baret
 • Bahçe aletleri (müşteri tarafından sağlanmadıysa)

Başka ne düşünülmeli?

Sigorta: Bir peyzaj işi yapan biri olarak, kesinlikle iyi bir sigorta kapsamına ihtiyacınız vardır – ne kadar dikkatli ve dikkatli olursanız olun, her zaman bir şeyler olabilir. Kaza ve mesleki sorumluluk sigortası zorunludur. Ayrıca yasal koruma ve maluliyet sigortası hakkında da düşünmelisiniz.
Ağaç kesme işi: peyzaj veya peyzaj yardımcısı olmanıza bakılmaksızın – müşterileri tarafından ağaç kesmek için görevlendirilen herkesin bunu yalnızca motorlu testere lisansı ile yapmasına resmi olarak izin verilir. Bu hizmeti peyzaj yardımcısı olarak sunmak istiyorsanız kesinlikle uygun bir kursa katılmanız tavsiye edilir. Örneğin, yerel ormancılık ofisi, gönüllü itfaiye veya motorlu testere üreticisi ile iletişime geçin. İlgili sertifikayı almak için yaklaşık 300 ila 400 Euro arasında bir bütçe ayırmanız gerekiyor.
Kış mevsimi: Tabii ki bahçede her zaman yapacak bir şeyler vardır, ancak kendi hesabına çalışan bir peyzaj yardımcısı olarak, kışın başlangıcının, eve sadece birkaç sipariş geldiğinde, turşu ve salatalık zamanı olduğunu da kabul etmelisiniz. Bu sefer büyük mali kayıplar olmadan hayatta kalmak için, çeşitli ek hizmetler hakkında düşünmeye değer – örneğin bodrum katlarının temizlenmesi veya ev yardımı.

Basit bir fikri büyük bir işe dönüştürün. Bahçe yardımını büyük bir işletme olarak inşa etmek; peyzaj yardımcısı olarak çalışmaktan zevk alıyorsunuz, ancak bir şekilde kaderinizin daha büyük şeyler olduğunu mu hissediyorsunuz? Ardından işinizi bir sonraki seviyeye taşıyın. Kimse size tüm işleri kendi başınıza yapmanız gerektiğini söylemez. Doğru zaman geldiğinde, çalışanları işe almayı ve böylece bir tür (bölgeler üstü) bahçe yardımcı ağı oluşturmayı kesinlikle düşünebilirsiniz. Bu iş, öğrenci işi olarak ideal – öyleyse neden yerel üniversitelerle işbirliği yapmıyor ve gençlere aylık bütçelerini biraz artırma fırsatı vermiyorsunuz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.