Sanat Galerisi Nasıl Açılır? Neler Gereklidir?

Sanat Galerisi
0

Sanat Galerisi açmak isteyen herkes sanattan para kazanmak ister. Hiç de fena bir plan değil, sonuçta bazı işler çok kıymetli ve iyi satışlar vaat ediyor. Ancak sektöre asla çok naif ve naif yaklaşmamalısınız. Sanat piyasası oldukça rekabetçi ve son senelerde potansiyel alıcıların sayısı azaldı. “Galerinin rağbet görmemesine” rağmen kendi galerinizi açmak istiyorsanız aşağıda belirtilen bilgilere muhakkak dikkat etmelisiniz.

Sanat Galerisi Nasıl Açılır?

Sanatla para kazanabilmek için elbette biraz da fikriniz olmalı. Bir çıraklık ya da ilgili bir dereceden yararlanacaksınız ve galeriniz için uygun sanat eserlerini seçmenize yardımcı olacaksınız.

Örneğin, çalışan bir sanat tarihçisi ya da galeri sahibi olarak yararlı mesleki tecrübe kazanabilirsiniz. Kendiniz de bir sanatçıysanız, bu hiçbir şekilde bir dezavantaj değildir. Ancak, otomatik şekilde başkalarının sanatını objektif olarak değerlendirebileceğiniz manasına da gelmez. Daha önce hiç galeride çalışmadıysanız, şirketi kurmadan önce bu alanda birkaç staj yapmak çok mantıklı. Bu size sadece gelecekteki mesleğiniz hakkında ayrıntılı bir fikir vermekle kalmaz, hem de diğer galeri sahipleri ile dostane ilişkiler kurmanıza da yardımcı olur.

Önemli : Galeri açmak için herhangi bir özel eğitim veya diğer niteliklere sahip olmanıza ihtiyaç yoktur. Bu durumda izin gerektirmeyen bir vakıftan söz edilmektedir.

Genel olarak, kendi galerinizi açmadan önce sanat ortamında bağlantı kurmak çok mantıklı. Bu, bir yandan sanatçılarda güven meydana getirirken, öte yandan sektörden daima kıymetli haberler almanızı sağlar. Tamamen izole bir sanat galerisinin başarı şansı, iyi bağlantılı ve sahnenin ayrılmaz bir parçası olandan çok daha az.

Son olarak, bir sanat galerisinin müstakbel sahibi olarak, en azından temel işletme bilgisine sahip olmanız da önemlidir. Bunların muhakkak bir eğitim kursunda edinilmesi gerekmez. Örneğin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen bir kurs, genelde karanlığa ışık tutar ve galerinizi kurmak için iyi bir bilgi tabanı sağlar.

Sanat Galerisi
Sanat Galerisi

Konumunuzu iyi seçin

Bir galeri açmadan önce, yalnızca bilginizi genişletmekle kalmaz, hem de uygun binaları da aramanız gerekir. Bir galeri, sanat için yalnızca izlenebilen değil, hem de satın alınabilen bir sergi alanıdır. Ne kadar çok sanat eseri sergilerseniz, onlardan para kazanma şansınız o kadar artar.

Bu da sergi alanınızın mümkün olduğu kadar geniş olabileceği manasına gelir. İyi işleyen bir galeri için bir başka başarı faktörü de konumudur. Sanatla ilgilenenler ve sanat satın alanlar daha çok toplumumuzun üst sınıflarındandır. Şehir merkezlerinde ve/ya da popüler semtlerde kalmayı tercih ederler. Burası eksiksiz olarak galeriniz için uygun alan aramaya başlamanız gerekli olan yer.

İyi konumlandırılmış bir galeri için ihtiyaçlar:

  • merkeze yakın ya da popüler (sanat) bir bölgede
  • toplu taşımaya iyi bağlantılar
  • çok sayıda “geçici müşteri” bulunan canlı alanlarda

Sanat Galerisi Açmak istiyorum

Kendinizi en başından pazarda başarılı bir biçimde konumlandırmak için, açılıştan önce kendinizi nasıl konumlandırmak istediğinizi düşünmelisiniz. Birçok galeri sahibi, sanat piyasasındaki profillerini keskinleştirmek için bir sanat stiline odaklanır ya da belirli sanatçılarla çalışır. Böyle bir profesyonellik, muhtemelen genel halka değil, sadece belirli müşterilere hitap edeceğiniz manasına gelse bile, oldukça mantıklıdır. Bundan korkmayın, fakat profesyonelleşmeyi kendinizi pazarda profesyonel olarak konumlandırmak için bir fırsat olarak düşünün.

Kesinlikle dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer nokta ise pazarlamadır. Bir galerinin kesin bir başarı olarak tanımlanabileceğini düşünen herkes büyük ölçüde yanılıyor. Özellikle yeni bir sanat galerisinin açılışını nerdeyse hiç kimsenin fark etmediği ilk günlerde, iyi bir reklam tanıtım ve basın çalışması son derece önemlidir. İşte halk tarafından fark edilmenize yardım edecek birkaç fikir:

  • Bir açılış töreni planlayın: sanatçılar, destekçiler ve basın temsilcileri için
  • Yeni galerinin açılışına dikkat çekmek için bir basın bülteni gönderin
  • Açılışa basın temsilcilerini ve diğer “yetkilileri” davet edin
  • Yerel gazete ve bölgesel eğlence dergileri gibi ilgili medyalara reklam tanıtım verin: hedef kitlenize dikkat edin
  • Kendinize çeşitli sosyal ağ kanalları edinin özellikle Facebook ve Instagram’da (dikkatli olun! İstenmeyen fotoğraf ve sanat eserlerinin dağıtımının bir telif hakkı ihlali olduğunu lütfen unutmayın)

Önemli: İlk aşamadan sonra halkla ilişkiler çalışmanıza ara vermeyin, uzun süreli stratejiler düşünün söz gelimi düzenli ilaçlanma işbirliği yaptığınız yeni sanatçıları tanıtmak. Bu konu da profesyonellerle çalışmaktan çekinmeyin ve pazarlama profesyonelinin size tavsiyede bulunmasına izin verin. Olasılıklar çoktur. Potansiyelin kullanılmadan geçip gitmesine izin verirseniz çok yazık olur.

Sanat Galerisi
Sanat Galerisi

Sanat Galerisi Eserleri Nereden Alınır?

Sergi alanı kiralandı, pazarlama stratejisi uygulandı, basın temsilcileri açılışa davet edildi… Peki esasında neyi göstermek ve satmak istiyorsunuz? Hiç şüphe yok ki galeri açmak isteyen de müşterilerine çeşitli eserler sunabilmelidir. Ama bunu nereden alıyorsunuz?

Gelişmekte olan bir galeri sahibi olarak temelde iki seçeneğiniz var:

  1. Bir sanat tüccarıyla çalışıyorsun veya
  2. Eserleri direk olarak sanatçıdan alabilirsiniz

Burada pratik olarak direk olarak “üreticiden” satın aldığınız ve bir ara adım atlandığı için 2 numaralı olasılık her koşulda daha mantıklıdır. Bu yalnızca zamandan değil, hem de paradan da tasarruf sağlar.

Paradan bahsetmişken. Bir galeri açmak istiyorsanız, bunlardan yeteri kadar yüksek kenarda olmalıdır. Sanat eserlerini yeniden satmadan önce kendiniz satın almanız adettendir. Ne kadar başlangıç ​​sermayesinin gerektiği elbette büyük ölçüde hangi sanat eserlerini satın almak istediğinize bağlıdır. Cebinizde 250.000 TL ve daha fazla olan bir iş kurmak ve bunu kendi galeriniz için sanat satın almak için kullanmak bir hayli yaygındır.

Sanat endüstrisi hala çok çekici ama hem de bir hayli rekabetçi. Kendi galerinizi açmak istiyorsanız, sizi bekleyen pek çok zorluğun olduğunu bilmek önemlidir. Ancak, kendinizi pazarda bir kez kurduktan sonra, genelde düzenli müşterileri ve karlı satışları dört gözle bekleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.