Sinema Salonu Açmak ve Nasıl Açılır?

Sinema Salonu Açmak
0

Sinema Salonu Açmak  istiyorum diyorsanız, doğru adrestesiniz. Sinema deyince pek çok kişinin aklına otomatik şekilde genelde çok büyük bir zincire ait olan devasa sinema salonları gelir. Ayrıca, ünlü gişe rekorları kıran filmlerin beraberinde özel olarak işletilen ve niş filmler göstermeyi seven pek çok küçük sinema da var. Küçük sanat evi sinemasının romantik fikri, daha fazla insanın kendi sinemasını yeniden açmaya ilgi duymasını sağlar . Ancak bu, Netflix, Exxen, Amazon Prime ve Co. dönemlerinde gerçekten anlamlı mı?

Sinema Salonu nasıl açılır?

Bir sinema açmak istiyorsanız, maceralı mı yoksa güvenli rotaya mı gitmek arzu ettiğinize en baştan karar vermelisiniz. İkincisi, genelde franchise sistemlerinin gizlendiği büyük sinema zincirlerinden birine yöneldiğiniz manasına gelir. Bu da, kendiniz bir şirket kurabileceğiniz, fakat franchise verenin ayrıntılı desteğine güvenebileceğiniz manasına gelir. Karşılığında, franchise ücreti ödemeyi taahhüt ediyorsunuz ve belli bir süre için şirkete sözleşmeyle bağlısınız.

Ücretler ve sözleşmeler kulağınıza çok sayıda kısıtlama ve taviz gibi mi geliyor? O zaman kendi yoluna git ve bağımsız bir sinema açsan iyi olur. Bu, büyük oranda daha fazla çaba ile ilişkilidir ve ayrıca bir dizi risk içerir, fakat bir sinema hakkında kendi fikirlerinizi gerçekleştirebilmenizi sağlar.

Bir sinema açın ve muhtemelen bir franchise sistemine katılın.

Kendi sinemanız için filmleri nereden alıyorsunuz?
Kendi sinemanızı açmayı düşünüyorsanız büyük ihtimalle gösterilmesi gerekli olan filmleri nereden temin edebileceğinizi merak edeceksiniz. Her şeyden önce: yalnızca özel DVD koleksiyonunuzu kullanmak ve onu bir projektör aracılığı ile halka sunmak bir seçenek değildir. Bu yalnızca bir suçtur!

Filmlerin (ne kadar yeni ya da eski olursa olsun) geniş bir izleyici kitlesine gösterilebilmesi için, (geçici) performans haklarına ihtiyacınız vardır ve bu da paraya mal olur. Sinemada gösterilen filmler genelde satın alınmaz, kiralanır  ve sonuçta, bir film nerdeyse sonsuza kadar gösterilmez, fakat bir noktada daima iptal edilir. Kendi sinemanız için nereden film kiralayabileceğinizi ve gösterim haklarını Film Distribütörleri Derneği’nin web sitesinde bulabilirsiniz.

Kiralama seçeneklerine ilave olarak , bu sayfa ayrıca pek çok başka heyecan verici bilgi sağlar. Örneğin, şu an için Türkiye’de bulunan tüm sinema salonlarının bulunduğu bir sinema haritası var (ilk pazar analizi için iyi bir araç). Bu harita hem de arzu ettiğiniz konumun hangi kiralık semte ait olduğunu da gösterir. Örnek verecek olursak sinema açabileceğiniz 5 ili sizlere sunalım istedik:

 • İstanbul
 • İzmir
 • Ankara
 • Adana
 • Kahramanmaraş
Sinema Salonu Açmak
Sinema Salonu Açmak

sinema salonu açma maliyeti ne kadar

Ancak kendi sinemanızı açmak için yalnızca filmlere ihtiyacınız yok. Sinema salonunuz açılmadan önce yapılan satın almaların listesi uzundur ve söz gelimi şunları içerir:

 1. Sandalyeler ya da sinema koltukları
 2. POS sistemi
 3. Perde ve ana temel maliyetler
 4. Personel giderleri
 5. İşyeri giderleri
 6. Reklam Harcamaları
 7. İçecekler ve atıştırmalıklar
 8. Alarm sistemi
 9. duman dedektörü
 10. Yangın söndürücü
 11. İlk yardım çantası

Buna ilave olarak, tabii ki, büyük olasılıkla bina ve yan maddi giderler için kira ödemeniz gerekeceği gerçeği de var. Başlangıç maliyetleri kendi sineması için uygun olan yüksek . Başlangıçta iyi bir ekipmana yatırım yapmaya hazır değilseniz, daha sonra kesinlikle pişman olacaksınız. Sonuçta sinemanızın başarısı büyük ölçüde ziyaretçilerinizin kendilerini rahat hissetmelerine ve iyi hizmetten keyif almalarına bağlıdır. Müşterilerini bir buçuk saat sert katlanır sandalyelere oturtup, kasa yine çıldırdığı için bozuk para veremeyenler, daha sonra çok sayıda ziyaretçi gelmezse şaşırmamalı.

Büyük rekabete karşı galip gelmek için küçük bir sinema olarak

Başta da belirtildiği gibi, sinema endüstrisindeki rekabet çok büyük. Cinestar ya da UCI gibi büyük zincirler, küçük sanat evi sinema salonlarının misafir çekmesini zorlaştırıyor. Film sarayları genelde programlarında sadece en yeni gişe rekorları kıran filmlere sahip olmakla kalmaz, hem de konforları ve hizmetleri ile de etkileyicidir. Peki, kendi sinemanızı açmak istiyorsanız kendinizi nasıl savunabilirsiniz?

Muhtemelen en umut verici strateji net bir konumlandırmadır . Türkiye’de ki küçük sinema salonlarının çoğu, kendilerini kasıtlı olarak niş sinemalar olarak görüyor ve söz gelimi, evvela eski filmleri, sadece Türk filmlerini ya da orijinal sesteki filmleri sunuyor. Sadece büyük rakipleriyle aynı filmleri gösteren sanat sinemaları, yeteri kadar ziyaretçi çekme şansına sahip olmayacak.

Sinema Salonu Açmak
Sinema Salonu Açmak

Sinema Salonu Açmak

Müşteri ile mümkün olan en yakın bağın kurulması da esastır . Arthouse sinemasına gitmiş olan herkes, beğendiği takdirde genelde defalarca gelir. Ziyaretçilerle konuşarak, geri bildirim isteyerek ve gerçekten iyileştirme tavsiyeleri uygulayarak müşteri bağlılığı oluşturabilirsiniz. Müşteri güvenini kazanmak söz konusu olduğunda düzenli promosyonlar da zarar vermez.

Araba sineması açmak

Sinemalar genelde Ekim ve Mart arasındaki soğuk aylarda çok miktarda müşteri beklerken, senenin diğer yarısı genelde bir hayli zayıf görünüyor. Güneş gökyüzünden parıldadığında ve sıcaklıklar termometreye tırmandığında, çok az kişi boş vakitlerini karanlık sinemalarda geçirmek ister. Bu ikilemden kurtulmak için pek çok sinema işletmecisi yaz mevsiminde açık hava sineması kurmaya karar verir. Güncel filmlerin beraberinde seyirciye ilham veren eski klasikler de burada gösteriliyor.

Arabalı sinemalar da çok popülerdir , bunlardan Türkiye’de da birkaç tane vardır. Kendi sinemasını açmak isteyen ve bu varyantı tercih eden herkesin bir sinemaya değil, mümkün olduğu kadar çok araba alabilecek geniş bir otoparka ihtiyacı var. Arabalı sinemalar kazançlı bir gelir kaynağı olabilir. Ancak dezavantajları, sadece yaz mevsiminde ziyaretçi çekmeleri ve bu sebeple mevsimlik işletme olarak adlandırılabilmesidir. Kışın, film gösterebileceğiniz kapalı ve ısıtmalı odalara sahip olmak daha iyidir.

Arabalı sinema açmak kazançlı bir iş fikri olabilir.

Bugün yine de sinema açmaya değer mi? İşten sonra ya da hafta sonu film izlemek isteyenlerin artık sayısız seçeneği var. Tabii ki sinemalar bunu hissediyor ve bazı durumlarda ziyaretçi sayılarında keskin bir düşüş olduğunu hesaba katmak zorundalar . Dolayısıyla, son günlerde kendi (küçük) sinemanızı açmanın gerçekten akıllıca olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor.

Temel olarak, risk ne yazık ki bir hayli yüksek özellikle bir sinema açmak için ne kadar başlangıç ​​sermayesi toplamanız gerektiğini düşündüğünüzde. Bununla beraber, iş fikri de bir hayli karlı olabilir . Bunun ön şartları, net konumlandırma, yüksek nitelikli ekipman ve 1. Sınıf müşteri hizmetidir . Sinemanız kendisini kanıtladıktan ve düzenli ilaçlanma müşteri çektiğinde, satışlar yakında doğru olacak ve size iyi bir kazanç getirecektir.

Sinema konusunda daha fazla bilgi vermek ister misiniz ? Ardından, fikirden temele kadar basit bir biçimde açıklanan ve eşlik eden başlangıç ​​platformuna bir göz atın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.