Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı? Ne Yenmeli?

0

Spor sonrası beslenme gerçekleştirdiğimiz spor aktivitelerinden maksimum fayda elde edebilmek açısından çok önemli. Egzersiz sonrası beslenme ile ilgili pek çok farklı detay bulunmakta, bunların en ince ayrıntısına kadar incelenerek detaylarıyla işlenmesi gerektiğini düşünerek bu konuda detaylı olarak araştırmalar gerçekleştirdik.

Sizlerden gelen mail trafiğine karşın en çok gelen sorulardan biri olan ‘ egzersiz sonrası nasıl beslenmeliyim? ‘ sorusunu kapsamlı bir şekilde inceledik. Konunun detaylarına birlikte bakalım;

Spor Sonrası Neden Karnımız Acıkıyor?

Genellikle spor sonrası beslenme ihtiyacı oluşuyor ve bunun nedenleri arasında pek ok farklı faktör bulunuyor, özellikle vücudumuzun kaybettiği enerjiyi geri kazanmak istemesi bu nedenler içerisinde önemli bir yer tutuyor. Egzersiz sonrası yemek yemek sadece bir ihtiyaç değil aynı zamanda bir gereksinim.

Spor Sonrası Beslenmenin Amacı Nedir?

* Vücudumuzun kaybettiği sıvı miktarını yeniden kazanması.

* Kasların yoğun sporlar ile erimesinin önüne geçebilmek için nitelikli besinler tüketilmeli ve kas yıkımının önüne geçilmesi.

Spor sonrası beslenme konusunda kaybedilen protein sentezinin yeniden kazanılması.

* Spor nedeniyle azalma gösteren karbonhidrat depolarının yeniden doldurulması.

Not: Spor sonrası doğru şekilde beslenemezseniz kas yıkımı artmış olmakla birlikte vücudun kendini toparlama süreci de yavaşlama gösterir. Ancak spor sonrası doğru şekilde beslenme gerçekleştirdiğimizde kas yıkımı azalır, protein yapımı artar ve hızlı toparlanma sağlanmış olur.

Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?
Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Spor Sonrası Ne Yemeliyiz?

Spor sonrası beslenmenin önemli bir faktör olduğundan bahsettik peki ya tüketilen besinler nasıl seçilmeli ve neler yemeliyiz birlikte inceleyelim.

Spor Sonrası Karbonhidrat Tüketimi

Egzersiz sonrası karbonhidrat tüketerek vücudunuzun;

* Kas yıkımını büyük oranda yavaşlatırız.

* Protein sentezinin artış göstermesini sağlamış oluruz.

* Vücudumuzun glikojen depolarını doldururuz.

* Son olarak insülin hormonu seviyesini arttırırız.

Not: Karbonhidrat tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kilo vermek için spor yapan bireylerin kilo başına 0.6 gram karbonhidrat tüketmesi gerektiği, kilo almaya çalışan bireylerin ise 1.2 gram kadar karbonhidrat alması gerektiğidir. Bu konuda günlük ortalama almanız gereken karbonhidrat miktarı ise 0.8 gram olarak bilinmektedir.

Karbonhidrat içeren besinler: Fasulye, soya fasulyesi, mercimek, kırık bezelye, patates, elma, kayısı, böğürtlen, portakal, üzüm, muz, mısır, greyfurt, soğan, esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, kepek ekmeği.

Spor Sonrası Protein Tüketimi

Almış olduğunuz karbonhidrat miktarının yarısı oranında protein almanız gerekiyor. Yani buna göre kilonuz başına 0.3 ile 0.6 gram protein almalısınız. Egzersiz sonrası protein tüketimi özellikle kas yıkımının gerçekleşmesini engellemektedir.

Protein İçeren Besinler: Proteinler hayvansal proteinler ve bitkisel proteinler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Hayvansal Proteinler: Kırmızı et, balık eti, tavuk, kümes hayvanları.

Bitkisel Proteinler: Soya ürünleri, fasulye, tahıllar, baklagiller ve bazı yemişler.

Spor Sonrası Yağ Tüketimi

Spor sonrası vücudun en kolay şekilde yağ yakımını gerçekleştirebilmesi için zeytinyağı, tereyağı ve çiçek yağları gibi doğal yağların tüketilmesi çok önemlidir.

Yağ vücudun ihtiyacı oranında abartmadan kararında alınmalıdır.

Spor Sonrası Sıvı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Spor sonrası beslenme konusunda en önemli detay sıvı kaybına karşılık vücuda sıvı takviyesinde bulunmaktır. Spor sırasında kaybedeceğiniz sıvı miktarını hesaplayabilmek için spor yapmadan önce çıplak şekilde tartılmalı ve spordan sonra aynı şekilde çıplak tartılmalısınız, arada bulunan kilo farklı kaybettiğiniz su oranıdır. Kıyafetleriniz ile tartılacak olursanız teriniz ile ıslanan kıyafetleriniz ile ağırlık farkını göremezsiniz.

* Ayrıca spor sırasında sadece su kaybetmeyiz aynı zamanda bir miktar sodyumun da kaybedilmesi söz konusudur. Buna göre spordan sonra sodyum içeren 1 ufak şişe soda içilmesi uygun olacaktır. Ter ile birlikte kaybettiğimi sodyum oranını da bu sayede yerine geri koymuş olacağız.

Spor Sonrası Tüketilebilecek Örnek Besinler

1. Yoğurt, yulaf ve meyveler.

2. Muzlu protein tozu karışımı.

3. Tam buğday ekmeği ile hazırlanmış ton balıklı sandviç.

4. Kuruyemişler ve kuru meyveler.

5. Mevsim sebepleri ile hazırlanmış sebzeli omlet.

6. Çikolatalı süt.

7. Karışık sebze ızgarası ile hazırlanmış ızgara tavuk.

8. Izgara somon yanında sevdiğiniz ızgara sebzeler ile.

Yukarıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz spor sonrası beslenme nasıl olmalı ne yenmeli konusunda eklemek istediğiniz tecrübeleriniz ile sorularınızı yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.