Tur Şirketi Kurmak İstiyorum – Gerekli Belgeler

Tur Şirketi Kurmak
0

Tur Şirketi Kurmak istiyorum diyorsanız doğru noktadasınız. Bu ülkede de keşfedilecek çok şey varken neden uzaklarda dolaşasınız ki? Bu, müşterilerine çeşitli turistik yerlere, etkinliklere ve şehirlere çok çeşitli geziler sunan çeşitli otobüs şirketlerinin sloganı olabilir. Tur Şirketi Kurmak istiyorum: Bir Tur Şirketi Kurmak isteyen herkesin başarı şansı yüksektir çünkü bu seyahat biçimi hala çok popülerdir ve genç hedef kitle arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Sonunda her şeyi doğru yapabilmek için, bir işe başlarken eksiksiz olarak önemli olanın ne olduğunu bilmelisiniz. Bir otobüs işletmecisi olarak, bir takım gereksinimleri karşılamanız ve şirketinizin yasal çerçevesinin eksiksiz olarak ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Tur Şirketi Kurmak İstiyorum

Otobüs şirketi kurmak isteyenlerin bile bilmediği şey: Bu iş takip gerektiren bir iş. Bu özellikle şu anlama gelir: Şirketinizi ticaret ofisine kaydettirmeden önce bir işletme ruhsatı almanız gerekir. Bu izin için ihtiyaç duyduğunuz:

Kişisel güvenilirliğin kanıtı: Sürücü belgenize ilave olarak, merkezi ticaret sicilinden bir alıntı ve vergi dairesinden bir izin belgesi de ibraz etmeniz gerekir.
Teknik ihtiyaçların kanıtı: Bir derece ya da ilgili bir mesleki eğitim yolu ile bir otobüs şirketinin yönetimi için uygun olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.
Fiili gerekliliğin kanıtı: Bu üçüncü nokta, bir şahıs olarak sizinle ilgili değil, diğer çerçeve şartları, söz gelimi kullanmak arzu ettiğiniz araçların durumu ve ayrıca borcunuz olmadığı bilgisidir.

tur şirketi kurmak için gerekli belgeler

Otobüs şirketiniz için işletme ruhsatını aldığınızda, bir sonraki adım hangi yasal formu seçmek arzu ettiğinizi düşünmektir. Sayısız sonuçları olacağı için bu karar için bolca zaman tanıyın. Bir otobüs şirketi için en ideal yasal biçimler şunlardır:

 • Şahıs Şirketi
 • Anonim Şirketi
 • Limited Şirketi
 • Ortalık
Tur Şirketi Kurmak
Tur Şirketi Kurmak

Bir otobüs şirketi kurduğunuzda finansal risk bir hayli yüksek olduğundan, Limited ya da Anonim Şirketi alternatiflerini tercih etmenizi öneri ederiz. Her iki durumda da, iflas tehdidi var ise, özel mülkünüzden sorumlu değilsiniz.

Sonunda yasal bir forma karar verdiğinizde (ve ilgili tüm adımları tamamladıktan sonra), nihayet işletmenizi kaydedebilirsiniz. Bunun için yetkili makam ticaret dairesidir.

Bilgi : Ticaret masraflarınızın kaydı (yasal biçimi ne olursa olsun) para. Miktar, dahil olduğunuz şehre bağlıdır. Ayrıca avukat ve noter masrafları da olabilir.

Tur Şirketi Gezileri

Türkiye’nin her yerinde bir düzine kuruş gibi otobüs şirketleri var. Bu işte yeniyseniz ve yerleşik otobüs işletmecilerine karşı kendinizi savunmak istiyorsanız, kesinlikle zor olacaktır. Müşterilerinize eksiksiz olarak ne sunmak arzu ettiğinizi olabildiğince erken düşünmeniz daha da önemlidir.

Baştan önemli bir not: “Otobüs yolculuğu elbette” cevabı yeterli değil. Hizmet teklifiniz ne kadar kapsamlı ve anlaşılır olursa o kadar iyidir. Yalnızca müşterilerinize eksiksiz olarak ne sunmak arzu ettiğinizi bildiğinizde, otobüs şirketinizi seçerken ne bekleyeceklerini tahmin edebilirler. Ayrıca keskin bir profil, daima rekabette öne çıkmanıza ve pazarda kendinizi konumlandırmanıza yardımcı olur.

Bir hizmet teklifi oluştururken, diğer şeylerin yanı sıra kendinize şunları sormalısınız:

 • Hangi seyahat noktalarına gitmek istiyorum?
 • Yalnızca Türkiye içinde mi yoksa diğer Avrupa ülkelerine de mi geziler sunuyorum?
 • Gezilerin belirli bir sloganı olmalı mı?
 • Farklı otel sahipleri ile nasıl iletişim kurabilirim?
 • Seyahatlerimde hangi ek hizmetler olmalı?
 • Yolcular otobüslerimden nasıl bir konfor beklemeli?

Bu noktalarla ne kadar çok ilgilenirseniz ve bu ve diğer soruların cevapları ne kadar kesin olursa, otobüs şirketinizi neyin özel kıldığını ve onu rekabetten neyin ayırdığını o kadar iyi anlayabilirsiniz. Sözde yolcu taşıması en baştan kendiniz için müşteri kazanmak istiyorsanız büyük önem arz eder. Tur Şirketi Kurmak Çünkü bu sizin için ve rekabete karşı konuşan en iyi argümandır.

Tur Şirketi Açmak

Bir otobüs şirketi kurmak istiyorsanız, Tur Şirketi Kurmak; Yolcu Taşıma Yasası’na deyim yerindeyse uykunuzda hakim olmalısınız çünkü nerdeyse her koşulda işinizin yasal dayanağını oluşturur.

Personel Terfi Yasası, insanları A’dan B’ye bir ücret karşılığında taşıyan herkes için geçerlidir. Genel genel yönetmelik ve izinlerin beraberinde çok çeşitli araçlar için özel düzenlemeler de içermektedir. Uluslararası trafik ve cezalara ilişkin düzenlemeler gibi hususlar da Yolcu Taşıma Kanununda düzenlenmiştir.

Tur Şirketi Kurmak
Tur Şirketi Kurmak

Otobüs şoförleri için sürüş ve dinlenme süreleri

Kamyon şoförlerine benzer şekilde, otobüs şoförleri de araç kullanmalarına izin verildiği ya da mola vermek mecburiyetinde oldukları belirli sürelere tabidir. Bu sürelere uymazsanız, para cezaları ve diğer cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca söz gelimi yorgunluktan direksiyon başında uyuyakalan otobüs şoförleri yalnızca kendi hayatlarını değil, yolcuların da hayatını tehlikeye atıyor. Bu sebeple, daima bu düzenlemelere uymalısınız:

 1. Günlük sürüş süresi 9 saati geçmemelidir. (haftada 2 gün otobüs şoförünün 10 saat direksiyon başında oturmasına izin verildiği istisnadır)
 2. Her durumda, bir otobüs şoförü haftada 56 saatten fazla direksiyon başında oturamaz.
 3. 4.5 saatlik sürüşten sonra sürüş süresine ara verilmelidir bu ise 45 dakikalık bir moladır.
 4. Sürücü günde en az 11 saat dinlenmelidir.

tur şirketi açma maliyeti

Bir otobüs şirketi kurmak istiyorsanız muhakkak yanınızda yeterli başlangıç ​​sermayesi getirmelisiniz. Tek başına araç filosunun maliyeti (modele ve üretim yılına bağlı şekilde) oldukça yüksek ve pek çok kişinin alnını terletiyor. Aşağıdakiler için de maliyetler vardır:

 • Kadro
 • Sigorta
 • Yakıt
 • Ofis
 • Garaj
 • Pazarlama

Tur Şirketi Kurmak: Kredi ya da diğer bir dış finansman olmadan kendi otobüs şirketinizi kurmanız genelde olanaklı değildir. Başlangıçta kaç araç almak istediğinize bağlı şekilde kesinlikle 500.000 ile 800.000 TL arasında bir başlangıç ​​sermayesi beklemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.