Vitamin Bar Nasıl Açılır?

0

Vitamin Bar Nasıl Açılır? Bu makale, bir içecek mağazasının gelecekteki sahiplerinin  hayallerini hayata geçirmek için atmaları gerekli olan gerekli adımlara genel bir bakış sunmaktadır.
Su, muzlu süt, atom, kola vb. alkolsüz içecekleri sever misiniz? O zaman kendi vitamin bar işinizi açmak sizin için doğru olandır.

Pazar araştırmasından doğru finansman arayışına, yasal formun seçimine ve bir iş planının hazırlanmasına kadar, bu makalede yirminci iş fikrimiz olan bir içecek dükkanını başarılı bir biçimde açmak için tüm önerilerimizi bulacaksınız.

Vitamin Bar Nasıl Açılır?

Rakipleriniz ne yapıyor ve hedef kitleniz ne istiyor? Bir içecek mağazası kapılarını açmadan önce bir pazar en temel yapılmalıdır. Böyle bir çalışma, seçilen alandaki rekabetin beraberinde potansiyel müşterilerin, ihtiyaçlarının ve alışkanlıklarının belirlenmesine yardımcı olur: Bir meşrubat mağazasından kim içki alır? Ne sıklıkta? Müşteri başına ortalama bütçe nedir?

Pazar araştırmanızı yürütmek için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

Öncelikle sektördeki en önemli tüketim alışkanlıklarını ve trendlerini belirleyin: Lokantalara kimler gidiyor, bu senede ne sık olarak oluyor, müşteri başına ortalama bütçe nedir, trendler neler? Ardından mevcut pazar teklifini öğrenin: Sektörünüzde halihazırda kaç şirket içecek sunuyor? Neredesin? Kaç çalışan var? Bu şirketlerin cirosu ne kadar? Mevcut ihtiyaçları karşılayabiliyor musunuz? Hangi ürünleri/hizmetleri sunuyorsunuz? Vesaire.

Ayrıca, pazarın zaten bütünüyle doymuş olup olmadığını görmek için hizmet alanınızdaki talebi değerlendirin: Yakınlarda kaç kişi yaşıyor ya da çalışıyor, fonksiyonları nelerdir? Firmanız fakat yeterli talep var ise başarılı olabilir. Yerleşmek arzu ettiğiniz yere yakın olan mevcut altyapılara özellikle dikkat etmelisiniz. Belirli koşullar altında bunlar, restoranınızla direk olarak rekabet halinde olabilir.

Başarılı uygulamaları tekrarlamaya çalışın ve olumsuz davranışları belirleyip bunlardan kaçının. Bu şekilde kendinizi rakiplerinizden farklılaştırabilir ve başarılı bir biçimde faaliyet gösterebilirsiniz. (kendinize şu soruyu sorun: neden bir rakip değil de size dönmelisiniz?)

Vitamin Bar
Vitamin Bar

Konseptinizi iyi seçin

Artık içecek pazarını en temel haline ettiğinize göre, iş konseptinizi tanımlamanın vakti geldi. Bu adım, meslektaşlarınızdan öne çıkmanın bir yolunu bulmakla ilgilidir. Konsept, pazardaki kimliğinizi belirler. Çok geniş bir yelpazeye sahip bir içecek dükkanı mı açacaksınız ya da profesyonelleşmek mı istiyorsunuz (söz gelimi alkolsüz içecekler ya da organik ve yerli içecekler konusunda)? Bir franchise konseptine karar vermiyorsanız ve bağımsız bir içecek şirketi kurmak istiyorsanız, net bir konumlandırmaya ihtiyacınız var.

Bağımsız bir içecek perakendecisi olarak, büyük zincirlerle aynı miktarda satın alamazsınız. Bu, daha yüksek satın alma maliyetleriniz olduğu ve buna bağlı şekilde karlı olmak için içecekleriniz için daha yüksek fiyatlar talep etmeniz gerekli olduğu manasına gelir. Peki müşteriler neden sizden satın almalı? Bu, iş konseptinizin en temel sorusudur. Gelecek vaat eden bir konsept oluşturabilmek için hedef kitlenizi bilmeniz gerekmektedir. Sadece kişileri müşteri tabanınız olarak mı görüyorsunuz? Yoksa diğer süpermarketlere de tedarik etmek mi istiyorsunuz? Bunların hepsi kendinize sormanız gerekli olan sorular. Partiler için kontuar ve dağıtım sistemleri kiralama ya da etkinliklere içecek teslim etme seçeneği de vardır.

İçecek mağazanız için bir yer seçme: İçecek pazarınızı nereye açacağınız sorusu en az ürünlerinizin seçimi kadar önemlidir. Müşterilerinizin size ulaşmak için uzun mesafeler kat etmesine gerek kalmaması için, şirketinizin yerini de dikkatli seçmelisiniz: İdeal konum bir süpermarketin ya da diğer bir alışveriş merkezinin yakınındadır. Otopark da mevcut olmalıdır. Ancak çok büyük bir otoparkınız olsa bile, toplu taşıma araçlarıyla içecek dükkanınızın kolayca erişilebilir olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, bölgede başka içecek marketleri olup olmadığına bakın. Evet ise, hangisi? Tekliflerinizde onlardan sıyrılıyor musunuz ve fiyatlarını kaldırabiliyor musunuz? Vesaire.

Bir içecek mağazası açmak için insan ve malzeme başarı faktörleri Bir işe başlamak için en önemli ihtiyaçlar, personel ve ekipman içerir.

Vitamin Bar Açma Sermayesi

İçecek pazarınızı açmak için hatırı sayılır bir başlangıç ​​yatırımı beklemeniz gerekmektedir. Bir satış odasına ilave olarak, bir depoya da ihtiyacınız olacak. Bu alanı satın almak/almak isteyip istemediğinize ya da uygun bir yerde kiralamak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz.

Ayrıca içeceklerinizin saklanması ve sunumu için gerekli tüm ekipmanların beraberinde ürünlerin satışı için gereken makine/aletleri (yazar kasa, kredi kartı makinesi vb.) satın almanız gerekiyor.

Son olarak, ilk içecek envanterini de satın almanız gerekir. İlk önce küçük bir envanter satın almanız önerilir, bu şekilde işler arzu ettiğiniz gibi gitmediğinde çok büyük bir depoda oturmanıza lüzum kalmaz. Son kullanma tarihi yaklaşan mallardan kurtulmaktansa daha fazla ürün satın almak daha kolaydır. Bununla beraber, ilk envanterinizin çok düşük olmadığından ve tüm müşteri isteklerini karşılayabileceğinizden de emin olmalısınız. İyi incelemeler, özellikle başlangıç ​​aşamasında başarı için son derece önemlidir.

Vitamin Bar
Vitamin Bar

İnsan gücü ihtiyaçları

İşletmenizin büyüklüğüne ve tercih ettiğiniz konsepte bağlı şekilde, günlük işlerinizde size destek olması için hızlı bir biçimde personel kiralamanız gerekebilir. Satış personeline ilave olarak, tesislerin temizliği ve bakımı hakkında da yardım ihtiyacınız olabilir. İdari görevler sizin için bir fincan çay değil ise, muhasebe ve vergi beyannamelerinizi yapması için birini işe almayı da düşünmelisiniz.

İş fikriniz için sigorta ve emeklilik: İçecek dükkânınızı açarken ihtiyaç duyacağınız sigortayı ve çalışanlara ödenecek emekli maaşlarını da düşünmeyi unutmayın. Yasal şeklin seçimi, ödenecek sigorta ve emekli maaşı sorunu üstünde çok büyük bir etkiye sahiptir.

Vitamin bar iş planı

Pazar araştırmanızda analiz ettiğiniz tüm unsurların iş planınızda dikkate alınması gerekir. Bu belge, bir işe başlarken son derece önemlidir ve projenin fizibilitesini değerlendirmenize olanak tanır. Ayrıca, potansiyel yatırımcılara sağlam bir iş planı sunabiliyorsa, girişimcinin fon bulmasını da kolaylaştırır.

İş planı aşağıda belirtilen hedeflere sahiptir:

  • Projeyi net bir biçimde açıklayın;
  • Şirket tarafından seçilen stratejiyi ve finansal ihtiyaçlarını belirlemek;
  • Kredi kurumlarını ikna etmek;
  • Şirketin gelecekte nasıl çalışacağına ışık tutacak;
  • Ortaya çıkabilecek çeşitli zorlukları ve zorlukları daha önce tahmin edin.

Bir iş planlaması yapmak genelde stresle eş anlamlıdır. Girişimcinin gerektirdiği bağlılık yüksektir. Bizim TAKEOFF modeli yapılandırılması ve uzman bir biçimde iş planını uygulamak için yardımcı olur.

Vitamin Bar Sermayesiz Açmak Kazançlı mı?

Bir içecek dükkanı açarken gerekli olan ilk yatırım paradır. İçecek pazarınızı başlatmak için ihtiyacınız olan finansmanı artırmak için yeterli paranız yoksa, aşağıda belirtilen finansman seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Öz sermaye, kendi işinizi finanse etmenin hala en iyi yoludur. Kurucuların kendileri yeterli sermayeye sahipse ya da insanlar genç girişimcileri kendi kaynaklarıyla desteklemeye istekliyse, yüksek faiz ödemeleri ya da dış bağışçılara bağımlılık önlenebilir. Borçlanma maliyetleri, özellikle genç yaşta bir şirket için çok büyük bir yük olabilir. Ne yazık ki, gerekli fonlara sahip olmadıkları için genç girişimciler için öz sermaye finansmanı genelde mevcut değildir. Diğer bir finansman seçeneği ise kredilerdir. Bunlar evvela bankalar tarafından değil, hem de özel kişiler tarafından da temin edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.